Ana Sayfa      Muğla      48Tatil      Siyaset      Tarım      Alışveriş      Sağlık      İlçelerden Haberler      Otomotiv      48 gayrimenkul      Spor   
 
Ana Sayfa > Siyaset

Ağzına Siyah Bant Takarak Protesto Etti
06 Mart 2016
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, 2016 bütçesi kapsamında CHP Grubu adına YÖK bütçesi üzerine konuşma yaptı. Milli eğitimdeki gericiliğe, bütçeye ayrılan düşük paya dikkat çeken Demir,üniversitelerde yaşanan baskıyı protesto etmek için ağzına siyah bant takarak, özgür-özerk üniversite, diren akademi yazan döviz açtı.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Üniversitelerdeki Baskıyı Ağzına Siyah Bant Takarak Protesto Etti

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, 2016 bütçesi kapsamında CHP Grubu adına YÖK bütçesi üzerine konuşma yaptı. Milli eğitimdeki gericiliğe, bütçeye ayrılan düşük paya dikkat çeken Demir,üniversitelerde yaşanan baskıyı protesto etmek için ağzına siyah bant takarak, özgür-özerk üniversite, diren akademi yazan döviz açtı.

Demir’in konuşmasının tamamı:

Öncelikle yangın yerine dönen ülkemizin, şehitlerini saygıyla anıyorum.

Ruhları şad olsun

Ülkemizin başı sağ olsun.

Cumhuriyetin ve Atatürk'ün bize sağladığı çağdaş eğitim olanakları, eşitlikçi, laik eğitim fırsatıyla, Mardin'in 8 çocuklu bir aileye sağladığı olanaklarla okuyup, tıp eğitiminden sonra doktor olarak Amerika'da yaptığı bilimsel çalışmalarla Kimya Alanında Nobel bilim ödülü kazanması bizi gururlandırdı ve onurlandırdı.

Eğitimin gücünün ve öneminin bir göstergesi olarak, Afganistan'daki kız çocuklarının eğitim ve öğrenim görmesi için verdiği mücadele sırasında ağır yaralanan ve mücadeleyi bırakmayan  17 yaşındaki Pakistanlı kız; Malala Yusuzay ile Hintli Kailash Sathyarthi 2016 barış ödülünü paylaştılar.

Eğitim için, başarı için, barış için NOBEL Ödülüne layık görülen bu yiğit insanaları buradan, Ankara'dan, Mustafa Kemal Atatürk'ün meclisinden sevgi ile selamlıyorum ve önlerinde saygın ile eğiliyorum.

Benden önceki konuşmacılar detaylı bilgi verdiler, ben de bazı noktalara değineceğim.

Milli Eğitime Ayrılan bütçe 76.350.306 bin ₺. 2016 bütçesi hemen hemen 2015'in kopyası. Pek değişiklik yok sizin anlayacağınız.

Biraz sonra Sayın Bakan buraya gelecek bütçenin en büyük payını ayırdıkları için, başta CB, Başbakan'a ve Maliye Bakanına teşekkür edecek. 2002 yılını referans alacak.

YÖK'e ayrılan 23 milyar 590 milyarı da ilave edildiğinde 100 milyar 390 milyon 305 milyar  ₺, İlköğretim için harcadığımız para OECD Ülker'i ile karşılaştırdığımızda 8.281 $ karşılık 2.577 $ 3'te 1,i Yükseköğretimde kişi başı harcamalar 10.039$ a karşılık 5.557 $. Meksika ile sonunculuk yarışmasındayız.

MEB bütçesinin % 79'u personel giderleri. Yatırım için ayrılan kaynak devede kulak. Van Özalp'te bir okulun sıraları kırık, pencereleri delik.

Hakkari Üniversitesinin bütçesi 51.000 milyon. Kampüs için bir çivi çakmadığı gibi, üniversiteyi İlçeye taşıma çabası içinde. Bu hükümet Süleyman Şah türbesine sahip çıkamadığı için sınıra kaçırdı, şimdide üniversiteyi taşımakta çare buluyor. Hakkari halkına saygısızlıktır kınıyorum. Buna Hakkari halkı izin vermeyecektir.

Sayın Bakan Eğitimde kalite siz ne dersiniz bilemem ama rakamlar durumun hiç iç açıcı olmadığını görüyoruz.

Çok zamanım yok.

Sadece Matematik ve Türkçeden örnek vericeğim. 2010 yılında sınavlarda 50 soruda cevap verme oranı 11.4 ilken 2015'te bu ortalama 5.2 ye düşmüş.

Türkçede ise durum 21.5 ten 15.8'e düşmüş. İzmir'de Üniversiteden gelen ne olduğu belirsiz kişiler orta okul ve liselerde Çocuklara derslerde soru soruyor.

Soru; yer Çek'im kanunu nedir kim buldu.

Öğrenci cevap veriyor; Newton diye cevap verince, o kendini bilmez  "

Newton'dan önce yer Çek'im yokmuydu" diye çocuğun kafasını karıştırıyor.

Yine Kayseri'deki aynı Zaman'da okul yönetici konumundaki Matematik öğretmeni, matematik öğretmiyor.

Ya ne yapıyor, genç kızlara asılıyor, Taciz ediyor, çocuğun intiharına neden oluyor. Twitter'da ona buna saldırıyor.

Peki Bakanlık ne yapıyor? Sahi Bakanlık ne yapıyor?

Böyle bir tablo ile üniversiteye giden gençlik şöyle ya da böyle diplomayı alıyor. Her gün her yıl Diplomalı işsiz sayısını arttırıyorsunuz.

AKP' li saygın milletvekilleri dinlesin. Rakamlar çok kötü. 2002'den 2015'e geldiğimizde Yayın sayısı 228.856'e yükselmiş. Atıf sayısı 1,5 milyon. Bu rakamlar Okadar küçük ki söylemeye dilim varmıyor. Yine OECD' ile ülkeleri referans alacak olursak. Yine sonlarda nal topladığımız ortaya çıkacak. Patent sayısı Japonya'da 5 binin üzerindeyken Türkiye'de sadece 9 'dur. 80 milyonluk Türkiye'nin 720'dir. İran bile bizim çok üstümüzde. Başarı nerede? Sayın Bakan Sayın YÖK Başkan'ı Akademisyenlere öğrencilere baskı, falakaya eğitim ortamı yaratırsanız bir arpa boyu gidemezsiniz. Gidemeyiz

33/a'lılar, ÖYP liler ve 50 D 'iller gerçekten üniversite araştırma görevlileri akvaryumun hani en altında bulunurlar ve çöpçüleri gibidir. Geleceğe bilimsel başarıyı, akademik meşaleyi taşıyacak gençlerimizi ezmek, örselemek için neler yapılmıyor ki. 50 D'lilere gelecek umudu vermeliyiz. Onlar çöpçü balıkları olarak değil akvaryumun yani üniversitelerin en değerli akademisyenleri olacak gibi sahip çıkmalı ve olanak sağlamalıyız. Sayın bakan 50 D'lilere sahip çıkın, onları taşeronluktan kurtarın ve 4a ya da 4 c kadrosu sağlayın.

Akademisyenleri, Performans için puan toplayan Süper Mario'ya çevirdiniz

33 bin dolayında Y. Doçent akademisyen var. Onlarda ne gelecek güvencesi var. Ne de umut. Yeni doçentlik kriterleri tam bir şaibe, muğlak maddeler içeriyor.  Uygulamaya geçmeden tepkiler arttı ve mahkeme yolları tutuldu. Siz gerçekten liyaka, hakkaniyete uygun, herkesin kabul edebileceği kriterler oluşturmazmışsınız. Zaten istediğiniz jürileri ayarlıyorsunuz. İstediğiniz Adamları doçent yapıyorsunuz. Dünya sıralamasının üst sınırlarına bu kriterler le mi çıkacaksınız.

Sayın YÖK Başkan'ına ve Bakana üniversite hastaneleri ile ilgili soru sordum. 3 şubatta verdiğiniz yanıtta Muş'tan ben değişim Maliye bakanına sorun dediniz. 23 Şubatta basına demeç verdiniz. Üniversite hastanelerinin borcu 3.8 milyar ₺ yi Buldu diye. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanına sorduğumda. Üniversite hastanelerinin iyi yönetemiyorlar diye bana yanıt verdi. Sayın bakan bu rektör ve başhekimleri siz atlamıyormuşsunuz. Beceriksizlikle suçluyorsunuz. Ben katılmıyorum. Onlar en iyi ekonomist ve işletmeciliği orada öğrendiler. Bu 4 yıldır piyasaya ödenemiyen borçların ayıbı devletin ayıbıdır. Bu ayıbı kaldırın. Öncelikle 4c kadro sorunu çözün. SUT fiyatları için Üniversiteler için yeniden düzenleme yapın. Elektrik, su gibi ödemelerde Devlet hastanelerinde olduğu gibi devlet tarafından karşılanmalıdır.

ÜNİVERSİTELERDE MOBBİNG, BASKI, FLAKA

Üniversitelerde özerkliğin, özgürlüğün "Ö" sünü bırakmadınız. Ömürünü sıkıyorsunuz.

Öğrencisinden Profesörüne, taşeronundan idarecisine, asistanından akademisyeni diken üstünde. 90'lı yılların Albayların, generallerin rektör olduğu yılları aratmayın. Falaka eğitimiyle akademik başarı sağlanamaz. Sesi kışlan bir üniversiteden ülkeye yara gelmez. Bu nedenle üniversitelerdeki, Akademisyenler ve öğrenciler üzerindeki baskı ve falakaya kınamak için ağzımı bantlıyorum.

 Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer Siyaset Haberleri

Başlık Tarih
 
Bakan Zeybekci: Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık03 Ağustos 2017
BAKAN ZEYBEKÇİ, MUĞLA EKONOMİ BULUŞMASINDA20 Mart 2017
ÖZYER VE BELEDİYE BAŞKANLARIMIZDAN SOYLU’YA TEŞEKKÜR ZİYARETİ17 Ağustos 2016
Darbe sandıkta olur15 Ağustos 2016
MHP’Lİ ERDOĞAN: TURİZMCİ CAN ÇEKİŞMENİN DE ÖTESİNDE BİTTİ!05 Ağustos 2016
ÖZYER’DEN MEVKİDAŞLARINA “15 TEMMUZ” MEKTUBU05 Ağustos 2016
AK PARTİ İL BŞK KADEM METE; Milletimizin başı sağolsun29 Haziran 2016
MHP’li Doğan’dan iftar yemeği27 Haziran 2016
Bakan Zeybekçi Muğla Valiliğini Ziyaret Etti26 Haziran 2016
AK Parti Genel Merkez MKYK Üyesi Yelda Erol Gökcan Tanıtım Medya Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.23 Haziran 2016
CHP Muğla Milletvekilleri Milas’a Çıkarma Yaptı16 Haziran 2016
BU IZDIRABI YAŞATANLAR HESAP VERECEK09 Haziran 2016
Ak Parti Seydikemer İftarda Buluştu09 Haziran 2016
CHP MUĞLA MİLLETVEKİLİ AV.AKIN ÜSTÜNDAĞ’IN TBMM’NİN 96.AÇILIŞ YILDÖNÜMÜ İLE 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI.22 Nisan 2016
SAĞLIK SİSTEMİ TOPLUMU İYİLEŞTİRMEK YERİNE HASTA ETMİŞTİR”08 Nisan 2016
MHP’NİN TURİZM SEKTÖRÜNÜN SORUNLARININ ARAŞTIRILMASI ÖNERGESİ AK PARTİ OYLARIYLA REDDEDİLDİ!02 Nisan 2016
CHP Muğla Milletvekili Demir: “İnsan Hakkı İhlalleri Konusunda Ayrımcı Davranmaktadır”31 Mart 2016
“BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜN ATEŞİ HİÇ SÖNMEYECEKTİR”22 Mart 2016
ÖZYER "TURİZME DOĞRUDAN 255 MİLYON TL DESTEK"02 Mart 2016
BODRUM DEVLET HASTANESİ’NİN İHALESİ YAPILDI03 Şubat 2016
MUĞLA MHP MİLLETVEKİLİ MEHMET ERDOGAN YENİ YIL KUTLAMASI29 Aralık 2015
MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan: “Ücretsiz Göcek Tüneli Nerede?”22 Aralık 2015
MUĞLA’YA BAKAN GEREK…14 Kasım 2015
Şimdi Muğla’mıza yatırım getirme, Muğla’mız için, Muğlalı hemşerilerimiz için koşturma vaktidir.04 Kasım 2015
“Güneydoğu’daki oylar, devlete sahip çıkıldığının göstergesidir”03 Kasım 2015
Siyaset bilimci Prof.Dr. Baydur: “Halk AK Parti’ye hatırı sayılır kredi açtı”03 Kasım 2015
Muğla'da yatırımların önü açılırsa çok güçlü bir ekonomiye sahip olabilir29 Ekim 2015
Acar ÜNLÜ'den Halka Mektup "Nasıl bir Türkiye" 28 Ekim 2015
ÖZYER "MHP TABANI KOALİSYONU İSTEDİ, DEVLET BAHÇELİ İSTEMEDİ"22 Ekim 2015
MİLLETVEKİLİ ÖZYER: " FETHİYE ÜNİVERSİTESİ'Nİ KAZANDIRACAĞIZ"09 Ekim 2015
CHP OTOBÜSÜNE SALDIRI05 Ekim 2015
KERAMETTİN YILMAZ TEMPOYU ARTTIRDI18 Eylül 2015
KERAMETTİN YILMAZ FETHİYE CHP İLÇE BAŞKANLIĞI ADAYLIK AÇIKLAMASI; Genel Seçimlerdeki Oy Oranımızı Yükseltebilmek İçin İlçe Başkanı Adayı Oldum12 Eylül 2015
ÜLKÜ OCAKLARI PROVAKASYONLARA GELMEYECEKTİR.12 Eylül 2015
AK PARTİ 26 Dönem milletvekilliği aday adayları 37 kişi oldu. 04 Eylül 2015
Köyceğiz Devlet Hastanesi’nde “1. Seviye 4 (Dört) Yataklı Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi Açılması” Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandı.06 Ağustos 2015
MUĞLA MİLLETVEKİLLERİ MAZBATALARINI ALDILAR15 Haziran 2015
Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı’dan, tüm vatandaşlarımıza açık mektup06 Haziran 2015
SAKARYA'DA VATANDAŞ DERTLERİNİ ANLATTI18 Mayıs 2015
SAKARYALI GAZETECİLER BASINDA ÖZGÜRLÜK YOK DEDİ.18 Mayıs 2015
MİLAS BELEDİYE BAŞKANI TOKAT'DAN ENGELLİLER HAFTASI MESAJI10 Mayıs 2015
Mhp Milletvekili adayı Mehmet Erdoğan'dan teşekkür10 Mayıs 2015
KARSLI; ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN10 Mayıs 2015
MEHTERANLI AÇILIŞA BÜYÜK İLGİ08 Mayıs 2015
VATANDAŞ AKSARAY DEĞİL HALKSARAY İSTİYOR.08 Mayıs 2015
Başkan Saatcı’dan, ‘Dik Duruş’ ziyareti07 Mayıs 2015
PROFESÖR DR. CİNAZ SEYDİKEMER’İ KARIŞ KARIŞ GEZDİ04 Mayıs 2015

Anasayfa | Bodrum Belediyesi
Flaş Haber : Muğla’da gayrimenkule Dair Her şey sloganı ile yola çıktık.
CH
UA-49233593-1