Ana Sayfa      Muğla      48Tatil      Siyaset      Tarım      Alışveriş      Sağlık      İlçelerden Haberler      Otomotiv      48 gayrimenkul      Spor   
 
Ana Sayfa > Siyaset

Bakan Zeybekci: Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
03 Ağustos 2017
Türkiye ile Katar arasında ticaretin arttırılması için düzenlenen toplantıda konuşan Ekonomi Bakanı Nİhat Zeybekci, 5 Haziran'da Suudi Arabistan'ın başını çektiği Arap ülkelerinin Katar'a uygulamaya koyduğu ambargoya karşı ilk önce İzmir'in harekete geçtiğini söyledi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Ege İhracatçı Birlikleri Logo

 

 

 

Bakan Zeybekci, "Hemen ertesi gün yani 6 Haziran'da İzmirli işadamlarını arayarak destek istedim. Hiç bir İzmirli 'paramızı alabilecek miyiz' bile demedi. Toplam 221 kargo uçağının 60'a yakının kalktığı ayrıca 1 geminin de gönderildiği ihtiyaç malzemeleri sayesinde Katar'daki ablukayı İzmir ile kırdık" dedi.

 

Ekonomi Bakanlığı ve Ege İhracatçı Birlikleri işbirliğinde; Katar ve Türkiye İkili İşbirliği ve Ticaret görüşmeleri kapsamında İzmir Swissotel'de düzenlenen Türkiye-Katar İkili İş Görüşmeleri Toplantısına Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin yanı sıra Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmet Bin Casım Bin Muhammed El Sani, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ak Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ile Katar'dan 90, Türkiye'den ise 200'e yakın işadamı katıldı. .

 

Toplantının açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Katarlı Bakan ve heyeti 'Evinize, ikinci vatanınıza hoş geldiniz' diye karşıladı. İşbirliği toplantısını özellikle İzmir'de düzenlenmek istediklerini belirten Zeybekci, "Kasten, bilerek ve isteyerek İzmir'de sizleri biraraya getirmek istedik. Zira 5 Haziran; Katar'ın 15 Temmuz'u idi. Sivil demokrasi devrimi yapan Türkiye olarak biran bile tereddüt etmeden Katar'ın yanında olduk. Hemen ertesi gün, yani 6 Haziran'da Katar'a inen uçaklar başta olmak üzere yapılan tüm seferlerin yanı sıra Katar'a giden ilk gıda gemileri hep İzmir'den kalktı" dedi.

 

Katar'a 221 kargo uçağı gönderdik 60 tanesi İzmir'den kalktı

 

Giden ihtiyaç malzemelerine İzmir'in serin melteminin eşlik ettiğini açıklayan Bakan Zeybekci, "Katar'a ablukaya alınca içeride bir hareketlenmeyi umanlar, bu emellerine Türkiye'nin desteği sonucu ulaşamadı. Katar Ekonomi Bakanlığı bile o gün bizim bu kadar hızlı hareket edeceğimizi bilmiyordu ama biz hemen 'Hadi' diyerek bu işe kalkıştık. Çünkü 'Hadi' dendiğinde 'Neden' diye sorulmaz; kalkılıp gidilir. Katarlı kardeşlerimizin bize hadi dediğini duyduk ve neden diye sormadan bugüne kadar 221 kargo uçağı giti. Bunun 60'a yakını İzmir'den gitti; ayrıca bir gemi dolu gıda da yine İzmir'den gitti. İşte tüm bunlarla abluka İzmir'den kırılmış oldu" diye konuştu.

İzmir'deki tek bir işadamının bile kendisine 'paramızı alabilecek miyiz' diye sormadığını da aktaran Bakan Zeybekci, "5 Haziran'da İzmir'deki dostlarımı hiç bir zaman unutmayacağım. Onları arayıp 'şunlara ihtiyaç var' dediğimde o arkadaşlarımın bir tanesi bile 'Gönderiyoruz ama bunun parası ödenecek mi, niye gönderiyoruz, parayı ne zaman alabiliriz' diye bir kere bile sormadı. Bir hafta boyunca buradan mal gitti ama tek bir sonu sorulmadı. Şimdi yine aynı ticaret anlayışıyla ayı güvenle, aynı ahilikle ticaret yapmanızı istiyoruz. Ticaretin yanı sıra birlikte yatırımlar yapın. Katar'ı bir lojistik üssü olarak da kullanın ve coğrafyadaki diğer ülkelere de ticaret yapın" ifadelerini kullandı.

 

Katar'a karşı yapılan bu ablukanın beklenenin aksine güçlü bir Katar ortaya çıkardığını açıklayan Zeybekci, şunları söyledi: "Kardeşler arasındaki bu yanlış anlaşılmadan kaynaklı münakaşanın biteceğine inanıyoruz. Kardeşlik ikliminin olmadığı yerlerin ne hale geldiğini hep birlikte görüyoruz. Türkiye ile Katar ise birbirini tamamlayan iki ülke. Birinde olan diğerinde hiç yok. Allah bize akıl vermiş. bu coğrafya bize bir işaret veriyor, tabiat yol gösteriyor. 'Biraraya gelin, geleceğe birlikte yürüyün' diyor. Bütün eksiklerimizi birlikte tamamlayabiliriz. Burada üreterek hazır göndermek değil, bir kısmı burada geri kalanının diğer ülkede üretilebileceği şekilde gıda, tarım ve tüm ihtiyaçları birlikte karşılanabilir. Bizim de gelecekteki sürdürülebilir enerji ihtiyacımızı sağlayabileceğimiz kardeşimiz Katar'dır."

 

Türk firmalarının hepsine kefilim

 

Bugün her iki ülke Bakanlarına düşen görevin tamamlandığını vurgulayan Bakan Zeybekci, "Bize düşen sizi biraraya getirmekti. Bunu biz bakanlar yapmayacağız siz işadamları yapacaksınız. Biz görevimizi tamamladık. Buraya gelen Türk firmalarının hepsine şahsi olarak kefilim ve bizi asla mahcup etmezler. Türk kardeşlerim; Katarlı işadamlarına Katarlı bakanımız kefil olduğu için ben de kefilim" dedi

 

Benzer bir organizasyonu Katar'da da yapmayı planladıklarını söyleyen Bakan Nihat Zeybekci, "Dünya Kupası 2022'de Katar'da yapılacak. Bu şampiyona için 220 milyar dolarlık bir altyapı ve inşaata ihtiyaç duyuluyor. Bunlar, Türk firmalar tarafından yapılabilir. Türkiye sizin eviniz, memleketiniz. Memleketinize hoş geldiniz" diye konuştu.

 

Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed Bin Assım Al Thani, Türkiye halkına Katar halkının şükranlarını getirdiğini belirtti. Bakan Thani, "Şerefli tutumunuz ve bizlere verdiğiniz destekten dolayı İzmir'e ve Türkiye'ye çok teşekkür ediyorum. Kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da Katar Emirimizin selamlarını iletiyorum" dedi. Katar ekonomisinin ambargo sonrası gücünü bir kez daha gösterdiğini aktaran Bakan Al Thani şöyle konuştu: "Bir çok ülkede ekonomiler olumsuz etkilenirken bizim ekonomimiz sağlam durmakta. Katar'ın bağımsızlığı ve güçlü olması için var gücümüzle çalışmalıyız, Bize karşı yapılan ambargoyu İzmirlilerin de desteğiyle saatler içinde kırdık. Şu anda hiç bir konuda eksikliğimiz yok. Bizdeki doğal kaynaklar, doğalgaz ihracatı Katar'ın ekonomisine büyük destek vermekte. Bize karşı acımasızca yürütülen ve kanunlara karşı yapılan ablukadan Türkiye sayesinde etkilenmedik. Bugün Katar yine doğalgaz ve LNG'de dünya çapında üretimine devam etmekte. Yaşananların ardından doğalgaz ihracatımızda bir düşüş değil aksine yüzde 30'luk bir artış yaşadık. Türk ürünlerini de Katar pazarında kendini ispat etmesi sonucu tüm sektörlerde Türkiye'den malların girişinin hızlandırılması, bir çok alanda yatırımların yapılması bizler açısından son derece önemlidir. Bize karşı yapıcı tutumlarınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum."

 

İki ülkenin birbirine verdiği karşılıklı destek sayesinde ikili ilişkilerin her geçen gün daha da güçlendiğini ifade eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Türkiye'nin 2016 yılında Katar’a 421 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini, Ege İhracatçı Birlikleri'nden yapılan ihracatın ise 30 milyon dolar olduğunu söyledi.

 

Ünlütürk, 2017 Ocak – Haziran dönemi ise 73 milyon dolar olarak gerçekleşti. Katarlı şirketlerin Digitürk, A Bank ve Finansbank gibi dev şirketlerimizi satın almasının yanısıra, Türk firmalar da Katar’da önemli iş alanlarında yatırım ve ticaret yapıyor. Bugüne kadar Katar’da faaliyet gösteren Türk firmalarımız 125 projede 13.7 milyar dolarlık bir değer yaratmış durumdalar. Katar 2016 yılı verilerine göre 375 milyon dolarlık yatırımla, ülkemize en çok yatırım yapan 7. Ülke konumunda" diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Katar'dan gelen 90 firma temsilcisi Türkiye'nin dört bir yanından gelen yaklaşık 200 firma temsilcisiyle yüz yüze ikili iş görüşmelerine geçti.Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer Siyaset Haberleri

Başlık Tarih
 
BAKAN ZEYBEKÇİ, MUĞLA EKONOMİ BULUŞMASINDA20 Mart 2017
ÖZYER VE BELEDİYE BAŞKANLARIMIZDAN SOYLU’YA TEŞEKKÜR ZİYARETİ17 Ağustos 2016
Darbe sandıkta olur15 Ağustos 2016
MHP’Lİ ERDOĞAN: TURİZMCİ CAN ÇEKİŞMENİN DE ÖTESİNDE BİTTİ!05 Ağustos 2016
ÖZYER’DEN MEVKİDAŞLARINA “15 TEMMUZ” MEKTUBU05 Ağustos 2016
AK PARTİ İL BŞK KADEM METE; Milletimizin başı sağolsun29 Haziran 2016
MHP’li Doğan’dan iftar yemeği27 Haziran 2016
Bakan Zeybekçi Muğla Valiliğini Ziyaret Etti26 Haziran 2016
AK Parti Genel Merkez MKYK Üyesi Yelda Erol Gökcan Tanıtım Medya Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.23 Haziran 2016
CHP Muğla Milletvekilleri Milas’a Çıkarma Yaptı16 Haziran 2016
BU IZDIRABI YAŞATANLAR HESAP VERECEK09 Haziran 2016
Ak Parti Seydikemer İftarda Buluştu09 Haziran 2016
CHP MUĞLA MİLLETVEKİLİ AV.AKIN ÜSTÜNDAĞ’IN TBMM’NİN 96.AÇILIŞ YILDÖNÜMÜ İLE 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI.22 Nisan 2016
SAĞLIK SİSTEMİ TOPLUMU İYİLEŞTİRMEK YERİNE HASTA ETMİŞTİR”08 Nisan 2016
MHP’NİN TURİZM SEKTÖRÜNÜN SORUNLARININ ARAŞTIRILMASI ÖNERGESİ AK PARTİ OYLARIYLA REDDEDİLDİ!02 Nisan 2016
CHP Muğla Milletvekili Demir: “İnsan Hakkı İhlalleri Konusunda Ayrımcı Davranmaktadır”31 Mart 2016
“BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜN ATEŞİ HİÇ SÖNMEYECEKTİR”22 Mart 2016
Ağzına Siyah Bant Takarak Protesto Etti06 Mart 2016
ÖZYER "TURİZME DOĞRUDAN 255 MİLYON TL DESTEK"02 Mart 2016
BODRUM DEVLET HASTANESİ’NİN İHALESİ YAPILDI03 Şubat 2016
MUĞLA MHP MİLLETVEKİLİ MEHMET ERDOGAN YENİ YIL KUTLAMASI29 Aralık 2015
MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan: “Ücretsiz Göcek Tüneli Nerede?”22 Aralık 2015
MUĞLA’YA BAKAN GEREK…14 Kasım 2015
Şimdi Muğla’mıza yatırım getirme, Muğla’mız için, Muğlalı hemşerilerimiz için koşturma vaktidir.04 Kasım 2015
“Güneydoğu’daki oylar, devlete sahip çıkıldığının göstergesidir”03 Kasım 2015
Siyaset bilimci Prof.Dr. Baydur: “Halk AK Parti’ye hatırı sayılır kredi açtı”03 Kasım 2015
Muğla'da yatırımların önü açılırsa çok güçlü bir ekonomiye sahip olabilir29 Ekim 2015
Acar ÜNLÜ'den Halka Mektup "Nasıl bir Türkiye" 28 Ekim 2015
ÖZYER "MHP TABANI KOALİSYONU İSTEDİ, DEVLET BAHÇELİ İSTEMEDİ"22 Ekim 2015
MİLLETVEKİLİ ÖZYER: " FETHİYE ÜNİVERSİTESİ'Nİ KAZANDIRACAĞIZ"09 Ekim 2015
CHP OTOBÜSÜNE SALDIRI05 Ekim 2015
KERAMETTİN YILMAZ TEMPOYU ARTTIRDI18 Eylül 2015
KERAMETTİN YILMAZ FETHİYE CHP İLÇE BAŞKANLIĞI ADAYLIK AÇIKLAMASI; Genel Seçimlerdeki Oy Oranımızı Yükseltebilmek İçin İlçe Başkanı Adayı Oldum12 Eylül 2015
ÜLKÜ OCAKLARI PROVAKASYONLARA GELMEYECEKTİR.12 Eylül 2015
AK PARTİ 26 Dönem milletvekilliği aday adayları 37 kişi oldu. 04 Eylül 2015
Köyceğiz Devlet Hastanesi’nde “1. Seviye 4 (Dört) Yataklı Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi Açılması” Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandı.06 Ağustos 2015
MUĞLA MİLLETVEKİLLERİ MAZBATALARINI ALDILAR15 Haziran 2015
Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı’dan, tüm vatandaşlarımıza açık mektup06 Haziran 2015
SAKARYA'DA VATANDAŞ DERTLERİNİ ANLATTI18 Mayıs 2015
SAKARYALI GAZETECİLER BASINDA ÖZGÜRLÜK YOK DEDİ.18 Mayıs 2015
MİLAS BELEDİYE BAŞKANI TOKAT'DAN ENGELLİLER HAFTASI MESAJI10 Mayıs 2015
Mhp Milletvekili adayı Mehmet Erdoğan'dan teşekkür10 Mayıs 2015
KARSLI; ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN10 Mayıs 2015
MEHTERANLI AÇILIŞA BÜYÜK İLGİ08 Mayıs 2015
VATANDAŞ AKSARAY DEĞİL HALKSARAY İSTİYOR.08 Mayıs 2015
Başkan Saatcı’dan, ‘Dik Duruş’ ziyareti07 Mayıs 2015
PROFESÖR DR. CİNAZ SEYDİKEMER’İ KARIŞ KARIŞ GEZDİ04 Mayıs 2015

Anasayfa | Bodrum Belediyesi
Flaş Haber : Muğla’da gayrimenkule Dair Her şey sloganı ile yola çıktık.
CH
UA-49233593-1