Ana Sayfa      Muğla      48Tatil      Siyaset      Tarım      Alışveriş      Sağlık      İlçelerden Haberler      Otomotiv      48 gayrimenkul      Spor   
 
Ana Sayfa > Siyaset

ÖZYER "TURİZME DOĞRUDAN 255 MİLYON TL DESTEK"
02 Mart 2016
Muğla Milletvekili ve AKDENİZ-PA Komisyonu Başkanı Hasan Özyer 2016 Kültür ve Turizm Bakanlığı 2016 Bütçesi hakkında Ak Parti Grubu adına konuşma yaptı.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

 Konuşmasında hazırlanan turizm acil eylem paketine de değinerek  "Turizm sektörüne doğrudan 255 milyon Türk lirası bir destek ve hibe desteği sağlanacaktır" dedi.
Hasan Özyer konuşmasına  Türkiye'de yer altında petrolü, doğalgazı olmadığını ama yer altında ve yer üstünde çok değerli kültürel ve sanatsal değerler, yüzlerce yıl öncesinden gelen kadim bir medeniyet ile muhteşem bir deniz, güneş, kum, iklim ve tabiatı olduğunu belirterek başladı.
Özyer konuşmasının devamında ise şunları söyledi ;
"Tarihi, kültürel, doğal güzelliklere ve turizmin çeşitlenmesine imkan sağlayan nadir görülebilecek bir coğrafi yapıya sahibiz. Bu değerli ve zengin potansiyelimizin mirasçıları olarak geçmiş ile geleceği birleştirerek turizme kazandırmak, ülkemizin gücüne güç katmaktadır.
Türkiye, her alanda gelişen ve büyüyen, güçlü ve itibarlı yapısı, istikrarlı demokrasisi, üreten ekonomisi, kültürlerin ve medeniyetlerin kavşağı olan konumuyla önemli bir cazibe ve turizm merkezi hüviyetindedir.
Hedef 2023 vizyonumuz çerçevesinde dünyanın en büyük 10 ekonomisi olma yolunda hızlı ve kararlı adımlarla yürümekteyiz. Hazırlanacak Turizm Master Planı ile de turizmimiz 2023 vizyonumuzla doğru orantılı olarak büyüyecektir. Hedefimiz turizmde dünyada ilk 3’e girmektir.
2002 yılında dünyada turist sayısında 17. sırada olan ülkemiz, 13 yılda büyük bir sıçrama yaparak 6. sıraya yerleşmiştir. Avrupa’nın ise dördüncü ülkesi olduk.
2002 yılında 12,4 milyar Dolar olan turizm gelirimiz 2015 yılında, 31,5 milyar Dolara yükseldi. Dış ticaret açığımızın azaltılmasında turizm gelirlerinin önemli bir payı vardır.
Ülkemiz, 436 mavi bayraklı plajıyla dünyada 2. sıradaki konumunu korumaya devam etmektedir.
Turizmin geliştirilmesi üzerine yeni arayışlar tartışıldığında; turizmin 12 aya ve bütün Türkiye’ye yayılması, yani sürdürülebilir turizmden söz edebiliriz.
Bu çerçevede;
Kültür ve medeniyetlerin beşiği olan ülkemizde kültür turizmi, 12 aya yayılan potansiyele sahiptir. Bizimle dünyanın rekabet edemeyeceği ve kökü bizde olan tek şey kültür turizmidir. Kültürel varlıklarımızın birçoğu yeraltındadır. Bu alanda özel sektörün desteklenmesi önemlidir.
Bir dinler harmonisi özelliği taşıyan ve her inançtan turistin ilgisini çekecek eserlere sahip olan ülkemiz, inanç turizmi açısından büyük önem taşımaktadır.
Sadece sağlık kuruluşlarımızda tedavi amacı ile gelen hastalar için değil, sağlıklı ve kaliteli bir hayat standardı sürdürebilmek için de ülkemizde sağlık turizmi değerlendirilmektedir.
Dünya ekonomisinin önemli girdilerinden olan ve uluslararası katılımların yoğun olduğu Kongre ve Fuar Turizmi de ülkemiz açısından bir cazibe merkezi oluşturmaktadır.
Uluslararası nitelikteki golf tesislerinde, dünya golf severlerini bir araya getiren kalite ve prestiji buluşturan ülkemiz, golf turizminde 12 ay hizmet vermektedir.
Özellikle mevcut ve planlanan spor kompleksleri ve futbol sahalarımızın, sezon aralarında yabancı takımların hizmetine sunulması spor turizmi açısından önem arz etmektedir.
Yaz - kış kar eksik olmayan dağları ve kayak merkezleriyle ülkemiz, turistler için önemli bir Kış Turizm Merkezidir.
Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye, olağanüstü güzelliklere sahip koy ve körfezleri, iyi donanımlı marinalar ile yatçılar için tam bir cennettir. Yeni marina projeleri ile nitelikli turistleri yat turizmine kazandırmak mümkün olacaktır.
Türkiye, eğer bir sektörden ekmek yiyecekse bu sektör turizmdir. Şu iyi bilinmelidir ki nicelikten çok nitelik artışı turizme değer katacaktır.
Muğla, Antalya ve İstanbul gibi marka şehirlerimizin sayısını ve marka değerlerini artırmak, kaliteli turizme ve kaliteli turiste yatırım yapmak milli gelir artışımıza da katkı sağlayacaktır.
Turizmde; rekabetin fiyatla değil hizmetle yapılması esasını benimsemek gerekmektedir.
Çevreye duyarlı tesis sayısının arttırılması da turizmin sürdürülebilir olmasını ve turistlere daha nitelikli hizmet verilmesini sağlayacak, daha üst gelir sahibi turistleri bölgemize çekecektir.
Yatırım, üretim ve istihdam; bu sihirli üçgen hem turizmin gelişmesi hem de ülke ekonomisi açısından hayati değerdedir. Devlet millet kaynaşması ile kamunun ve turizm sektörünün önde gelenlerinin toplu yaklaşımıyla projeler üretilmesi turizmimize artı değer katacaktır.
Sayın başkan, değerli milletvekilleri,
Ülkemizin ve bölgemizin ateş çemberinden geçtiği günler yaşamaktayız. Değil gerilemeye, durmaya dahi tahammülümüz olmadığı bir zaman dilimindeyiz.
Daima ileri gitmek durumundayız. Ülke olarak Avrupa Birliği’ne ve batıya dönük olan yüzümüzü büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürmekteyiz. AB normları ve batı standartları başlıca önceliklerimizdendir.
Yaşanan terör olayları ve gerginlikler maalesef binlerce yıllık kardeşliğimize zarar vermekte, bu durum; siyasi, sosyal ve ekonomik sorunları beraberinde getirmektedir. Bundan turizm sektörü dahil bütün sektörler olumsuz etkilenmektedir.
Nasıl ki geçmişte birlik ve beraberliğimizi koruyarak ayakta kalmışsak bugün de, yarın da dimdik ayakta kalacağız.
Devlet ve Millet kaynaşması ile teröre ve kaos planlarına geçit vermeyeceğimizi dostumuz da düşmanımız da iyi bilmelidir.
Hükümetimiz olayların üstüne kararlılıkla gitmektedir. Aziz milletimizin de desteği ile terörle mücadelemiz aynı azimle devam etmektedir. Terör örgütü bu son çırpınışları ile tarihin karanlık dehlizlerinde yok olmaya mahkum olacaktır.
Turizm sektörünün ve turistin de en önemli talebi, huzur ve güven ortamıdır. Bir an önce bölgemizde yeniden huzur, güven ve barış ortamının sağlanması için gayretlerimiz artarak devam etmektedir.
Hükümetimiz, dünya genelinde yaşanan ekonomik sıkıntı ve siyasi çalkantılardan turizm sektörümüzün zarar görmemesi için büyük bir hassasiyet göstermektedir.
Hazırladığımız turizm acil eylem paketiyle turizm sektörüne doğrudan 255 milyon Türk lirası bir destek ve hibe desteği sağlanacaktır. Sektörün 288 milyon Türk liralık ödemeleri ertelenecek ve üç yıla yayılarak, ödeme kolaylığı getirilmektedir.
Sayın Başbakanımız tarafından açıklanan turizm acil eylem paketimiz süratle hayata geçirilmekte ve turizm sektörünün hizmetine sunulmaktadır.
Deniz, kum ve plajlarının güzelliğinden dolayı Muğla ve Antalya illerimize ayrı bir parantez açmak istiyorum.
Bu illerimiz adeta Türk turizminin kalbi ve başkenti konumundadır.
Doğal, tarihi, sosyal ve kültürel varlıklar açısından son derece zengin bir potansiyele sahip olan Muğla ve Antalya Ülkemizin en yoğun turizm hareketliliği yaşayan illerindendir.
Muğla; deniz, güneş, kum üçgenine sığmayacak kadar geniş bir potansiyele sahip, bir çok antik uygarlığın eserleri ile dolu zengin kültür mirasıyla, dağları, kanyonları, mağaraları, zengin ekolojisi, termal suları, el sanatları, mutfağı, alışveriş imkanları ve yamaç paraşütü, rafting, dalış, yelken, surf, kano, dağ bisikleti, jeep safari, atlı safari, bisiklet, yürüyüş, termal gibi birçok alternatif turizm dalının bölgemizde yapılmasına, turizmin çeşitlendirilerek 12 aya yayılmasına imkan sağlamaktadır.
Bodrum’dan Antalya sınırlarına kadar eşsiz kıyılarımızda yapılan, ve oldukça ilgi gören Mavi Tur Muğla’nın dünya turizmine hediyesidir.
Turizm; ülkeye giren döviz miktarında, istihdam oranında, milli gelirin artmasında, alt yapı imkanlarının gelişmesinde, bankacılık, ticaret, ulaşım, gıda, hediyelik eşya gibi bir çok sektörün gelişmesinde katma değer yaratmaktadır.
Bu çerçevede; sektöre emek ve hizmet veren herkese teşekkür ediyor, kültür ve turizm alanında ülkemizin sahip olduğu zenginliklerinin daha başarılı ve daha etkin değerlendirilmesi temennisiyle Kültür ve Turizm Bakanlığımızın 2016 bütçesinin hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum"...
 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer Siyaset Haberleri

Başlık Tarih
 
Bakan Zeybekci: Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık03 Ağustos 2017
BAKAN ZEYBEKÇİ, MUĞLA EKONOMİ BULUŞMASINDA20 Mart 2017
ÖZYER VE BELEDİYE BAŞKANLARIMIZDAN SOYLU’YA TEŞEKKÜR ZİYARETİ17 Ağustos 2016
Darbe sandıkta olur15 Ağustos 2016
MHP’Lİ ERDOĞAN: TURİZMCİ CAN ÇEKİŞMENİN DE ÖTESİNDE BİTTİ!05 Ağustos 2016
ÖZYER’DEN MEVKİDAŞLARINA “15 TEMMUZ” MEKTUBU05 Ağustos 2016
AK PARTİ İL BŞK KADEM METE; Milletimizin başı sağolsun29 Haziran 2016
MHP’li Doğan’dan iftar yemeği27 Haziran 2016
Bakan Zeybekçi Muğla Valiliğini Ziyaret Etti26 Haziran 2016
AK Parti Genel Merkez MKYK Üyesi Yelda Erol Gökcan Tanıtım Medya Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.23 Haziran 2016
CHP Muğla Milletvekilleri Milas’a Çıkarma Yaptı16 Haziran 2016
BU IZDIRABI YAŞATANLAR HESAP VERECEK09 Haziran 2016
Ak Parti Seydikemer İftarda Buluştu09 Haziran 2016
CHP MUĞLA MİLLETVEKİLİ AV.AKIN ÜSTÜNDAĞ’IN TBMM’NİN 96.AÇILIŞ YILDÖNÜMÜ İLE 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI.22 Nisan 2016
SAĞLIK SİSTEMİ TOPLUMU İYİLEŞTİRMEK YERİNE HASTA ETMİŞTİR”08 Nisan 2016
MHP’NİN TURİZM SEKTÖRÜNÜN SORUNLARININ ARAŞTIRILMASI ÖNERGESİ AK PARTİ OYLARIYLA REDDEDİLDİ!02 Nisan 2016
CHP Muğla Milletvekili Demir: “İnsan Hakkı İhlalleri Konusunda Ayrımcı Davranmaktadır”31 Mart 2016
“BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜN ATEŞİ HİÇ SÖNMEYECEKTİR”22 Mart 2016
Ağzına Siyah Bant Takarak Protesto Etti06 Mart 2016
BODRUM DEVLET HASTANESİ’NİN İHALESİ YAPILDI03 Şubat 2016
MUĞLA MHP MİLLETVEKİLİ MEHMET ERDOGAN YENİ YIL KUTLAMASI29 Aralık 2015
MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan: “Ücretsiz Göcek Tüneli Nerede?”22 Aralık 2015
MUĞLA’YA BAKAN GEREK…14 Kasım 2015
Şimdi Muğla’mıza yatırım getirme, Muğla’mız için, Muğlalı hemşerilerimiz için koşturma vaktidir.04 Kasım 2015
“Güneydoğu’daki oylar, devlete sahip çıkıldığının göstergesidir”03 Kasım 2015
Siyaset bilimci Prof.Dr. Baydur: “Halk AK Parti’ye hatırı sayılır kredi açtı”03 Kasım 2015
Muğla'da yatırımların önü açılırsa çok güçlü bir ekonomiye sahip olabilir29 Ekim 2015
Acar ÜNLÜ'den Halka Mektup "Nasıl bir Türkiye" 28 Ekim 2015
ÖZYER "MHP TABANI KOALİSYONU İSTEDİ, DEVLET BAHÇELİ İSTEMEDİ"22 Ekim 2015
MİLLETVEKİLİ ÖZYER: " FETHİYE ÜNİVERSİTESİ'Nİ KAZANDIRACAĞIZ"09 Ekim 2015
CHP OTOBÜSÜNE SALDIRI05 Ekim 2015
KERAMETTİN YILMAZ TEMPOYU ARTTIRDI18 Eylül 2015
KERAMETTİN YILMAZ FETHİYE CHP İLÇE BAŞKANLIĞI ADAYLIK AÇIKLAMASI; Genel Seçimlerdeki Oy Oranımızı Yükseltebilmek İçin İlçe Başkanı Adayı Oldum12 Eylül 2015
ÜLKÜ OCAKLARI PROVAKASYONLARA GELMEYECEKTİR.12 Eylül 2015
AK PARTİ 26 Dönem milletvekilliği aday adayları 37 kişi oldu. 04 Eylül 2015
Köyceğiz Devlet Hastanesi’nde “1. Seviye 4 (Dört) Yataklı Erişkin Yoğun Bakım Ünitesi Açılması” Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandı.06 Ağustos 2015
MUĞLA MİLLETVEKİLLERİ MAZBATALARINI ALDILAR15 Haziran 2015
Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı’dan, tüm vatandaşlarımıza açık mektup06 Haziran 2015
SAKARYA'DA VATANDAŞ DERTLERİNİ ANLATTI18 Mayıs 2015
SAKARYALI GAZETECİLER BASINDA ÖZGÜRLÜK YOK DEDİ.18 Mayıs 2015
MİLAS BELEDİYE BAŞKANI TOKAT'DAN ENGELLİLER HAFTASI MESAJI10 Mayıs 2015
Mhp Milletvekili adayı Mehmet Erdoğan'dan teşekkür10 Mayıs 2015
KARSLI; ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN10 Mayıs 2015
MEHTERANLI AÇILIŞA BÜYÜK İLGİ08 Mayıs 2015
VATANDAŞ AKSARAY DEĞİL HALKSARAY İSTİYOR.08 Mayıs 2015
Başkan Saatcı’dan, ‘Dik Duruş’ ziyareti07 Mayıs 2015
PROFESÖR DR. CİNAZ SEYDİKEMER’İ KARIŞ KARIŞ GEZDİ04 Mayıs 2015

Anasayfa | Bodrum Belediyesi
Flaş Haber : Muğla’da gayrimenkule Dair Her şey sloganı ile yola çıktık.
CH
UA-49233593-1