Ana Sayfa      Muğla      48Tatil      Siyaset      Tarım      Alışveriş      Sağlık      İlçelerden Haberler      Otomotiv      48 gayrimenkul      Spor   
 
Ana Sayfa > Tarım

Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan “Tarımsal üretim arttı, fiyatlar inişe geçiyor”
18 Temmuz 2015
Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, geçen yıla göre hububat üretiminde yüzde 10 bir artış görüldüğünü belirterek “Hububat üretiminde ciddi patlamalar yaşandı. Fiyatlarda bu yıl yumuşama bekleniyor” dedi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan

“Tarımsal üretim arttı, fiyatlar inişe geçiyor”

Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, geçen yıla göre hububat üretiminde yüzde 10 bir artış görüldüğünü belirterek “Hububat üretiminde ciddi patlamalar yaşandı. Fiyatlarda bu yıl yumuşama bekleniyor” dedi.

Bu yıl kuru gıda fiyatlarında artış olmayacağını öngördüklerini belirten Erdoğan “Fiyatlar yükseldiğinde tarımı konuşmaya başlıyoruz, ithal ürünlere can simidi gibi sarılıyoruz, ama fiyatlar düştüğünde tarımı unutuyoruz. Türkiye’nin ihtiyaçlarını, tüketim profilini, tüketim kültürünü içeren ciddi bir kapsamlı bir planlama yapması gerekiyor” diye konuştu.

14.07.2015 – Hasat döneminin başlaması ile birlikte hububat fiyatları da gündemi meşgul etmeye başladı. Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, bu yılki iklim koşulları nedeniyle hububat üretiminde ciddi bir patlama yaşandığını belirterek fiyatlarda bu yıl yumuşama beklendiğini söyledi.

Hububat hasadı ile ilgili açıklama yapan Mehmet Erdoğan, fiyatlardaki iyileşmenin iklim koşullarına bağlı olduğuna işaret ederek, bir sonraki yıl iklim koşullarının farklı seyretmesi nedeniyle tam tersi bir durumla karşılaşılabileceğini ifade eti. Erdoğan, “Tarımda topyekün bir iyileşme sağlamak için kapsamlı, stratejik bir planlama yapılması gerekiyor. Fiyatlar yükseldiğinde tarımı konuşmaya başlıyoruz, ithal ürünlere can simidi gibi sarılıyoruz, ama fiyatlar düştüğünde tarımı unutuyoruz. Türkiye’nin ihtiyaçlarını, tüketim profilini, tüketim kültürünü içeren ciddi bir kapsamlı bir planlama yapması gerekiyor” dedi.

Geçen yıla göre yüzde 10 artış

2014 yılının Eylül-Ekim-Kasım aylarından başlayarak Türkiye’nin ciddi yağış aldığını ve iklim koşullarının çok iyi olduğunu anımsatan Erdoğan, yılbaşından bu yana üretim artışını öngördüklerini söyledi. Erdoğan şöyle devam etti:

“Nitekim hububatta ciddi patlamalar yaşandı. Buğdayda 22 milyon tonun üzerinde bir üretim bekleniyor. Geçen seneye göre yüzde 10’dan daha fazla bir üretim artışını ifade ediyor. Hububat ürünlerinin tümünde ciddi bir üretim artışı var. Bu nedenlerle fiyatların daha makul seyredeceği belliydi. Ancak bu rakamlar bunun hep böyle gideceği anlamını taşımıyor. Bu tamamen iklim koşullarına bağlı konjonktörel bir gelişme. Oysa küresel ısınma nedeniyle iklimler her sene, aynı ülkede ok farklı şekilde cereyan edebiliyor. Bu bakımdan bu dönem için fiyatlarda makulleşme yaşandı.”

Hububat üretiminde ciddi bir artış olmasına karşın bakliyat üretiminde aynı durumun söz konusu olmadığını ifade eden Erdoğan, “Dolayısıyla bakliyatta Türkiye’de ithal ihtiyacı devam ediyor” dedi.

İklim değişebilir, topyekûn bir politika izlenmeli

Küresel ısınma sonucu yaşanabilecek iklim değişiklikleri nedeniyle, tarımda topyekün bir iyileşme sağlamak için daha kapsamlı daha stratejik bir planlama yapmak gerektiğine işaret eden Erdoğan, girdi maliyetlerini ucuzlatacak önlemler alınmasının gerekliliğine dikkat çekti. Erdoğan, “Bir yandan tarımsal üretimin artması nedeniyle fiyatlar yumuşamaya doğru geçiyor, öte yandan dövizdeki artış tarımsal üretim maliyetlerini arttıran bir faktör. Tarımda kullandığımız girdiler elektrik, mazot, tohum, gübre gibi kalemlerin bir bölümü ithal. Dolayısıyla dövizdeki hareket maliyetleri arttırıyor” diye konuştu.

“Tarımı unutuyoruz”

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin Mayıs ayında yaptığı toplantının ardından aldığı kararları da anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Toplantının ardında yapılan açıklamalarda bildiğimizin dışında bir açıklama yok. Kararlar, fiyat artışları durumunda fiyatları makul hale getirmek için ürün ithali yönünde. Bir başka karar da stokçuları önlemek için bir takım hukuki önlemler alınması. Tarıma bakışımızı değiştirmek gerekiyor. Biz fiyat artışları gündeme geldiğinde tarımı konuşmaya başlıyoruz, fiyatlar makul hale geldiğinde tarımı unutuyoruz. Bizim unutma hakkımız var ama yetkililerin unutmaması gerekiyor. Dünya nüfusunun arttığı, tarımsal arzın azaldığı gıda krizi yaşanabileceği endişesinin olduğu bir durumda, günlük değişimlerden, konjonktürel değişimlerden farklı bir şekilde, ileriye yönelik bir planlama yapılması gerekiyor. Nitekim Türkiye 2000’li yıllarda, 2 milyon tondan fazla bakliyat üretiliyordu. 15 sene geçti, nüfus yüzde 25 arttı. 1 milyon ton kadar bakliyat üretti. 2 milyon tondan 1 milyon tona düştük. İthalat yapmaktan bu duruma geldik. Bu sene için kuru gıda fiyatlarında ciddi bir artış olacağını öngörmüyoruz. Ama bu geçici bir gelişme. Seneye iklim şartları kötü olursa ve girdi maliyetlerini arttıran faktörler devreye girerse tam tersi bir tablo görme ihtimalimiz var. Bunu önlemenin tek yolu mutlak suretle, kalıcı bir şekilde üretimi arttıracak önlemler almak ama kalıcı bir şekilde, topyekün bir tarım politikasının yeniden oluşturulup uzun dönemde ele almak gerekiyor.”

---------------------------------------------------------------Kutu.------------------------------------------------------

“BM’in İran’la anlaşması bölgedeki ticaretimizi arttırır”

İran’la Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyesi 5 ülke ve Almanya (5+1 ülkeleri) arasında sürdürülen nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasını Türkiye’nin tarım politikaları açısından değerlendiren Mehmet Erdoğan; anlaşmanın sadece Türkiye açısından değil, bölge ülkeleri açısından da son derece önemli olduğunu ve ekonomik açıdan büyük fayda sağlayacağını ifade etti. Erdoğan, “İran’la yapılan bu anlaşma Türkiye’nin ticaretinin bölgede artmasını sağlayacak önemli bir gelişmedir. İran’ın ithal ettiği ürünlerin büyük bir kısmını Türkiye’de de ithal edilen ürünler. Buna karşın Türkiye, ithalatçı olduğu ürünlerde de, işleme kapasitesi yüksek olduğu için ihracat yapabilecek potansiyele sahip bir ülke. Ortadoğu ülkeleriyle siyasi sorunlar yaşamadan önce, Türkiye bu ülkelere ciddi miktar da pirinç ihraç ediyordu. Kendisi ithalatçı olmasına karşın. Bunu, işlemesi kapasitesi yeterli, finans imkanlarına erişmesi daha kolay ve uluslararası piyasalarda ticaret yapması daha kolay bir ülke olduğu için yapabiliyordu. Bu manada İran’la da her şeye rağmen, benzer ürünleri ithal ettiğimiz için çok stratejik bir işbirliği imkanı yok ancak Türkiye’nin işleme kapasitesinden dolayı, ithalatçı olduğu ürünleri işleyip ithal edebiliyor.”Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer Tarım Haberleri

Başlık Tarih
 
RUSYA’NIN MİLLİ TARIM HAMLESİ TÜRKİYE’Yİ NASIL ETKİLEYECEK?12 Nisan 2017
BAKANLIK 2016 YILINDA MUĞLA’DA 11,2 MİLYON ADET FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDU…09 Şubat 2017
Muğla Apiterapi Merkezi Olmayı Hedefliyor01 Şubat 2017
KARAYİĞİT FUARI DEĞERLENDİRDİ27 Ocak 2017
Genç Çiftçilerin Yüzü Güldü04 Ocak 2017
“YERLİ ÜRÜNLER DAHA GÜÇLÜ DESTEKLENMELİ”12 Aralık 2016
Inventis Tam Buğday Miksi ile ekmekler artık tam tadında08 Aralık 2016
TÜRKTRAKTÖR MODERN TARIM UYGULAMALARINI TRAKTÖR BAĞIŞIYLA DESTEKLİYOR06 Aralık 2016
Ege’de tarım ürünleri ihracatı yüz güldürüyor06 Aralık 2016
Kiraz ve Üzüm İhracatçıları Kurumsallaşma ve Yalın Yönetim Check-Up’ından Geçti30 Kasım 2016
Muğla Organik Tarım Konusunda Panel Düzenledi.21 Kasım 2016
Uluslararası Adana Tarım Fuarında Muhteşem Final…21 Kasım 2016
Dalaman'dan Kıbrıs'a Tohum ihracatı08 Kasım 2016
EİB’den Ekim ayında 960 milyon dolarlık ihracat03 Kasım 2016
Muğla’da Yüzde Elli Hibe Desteğine İlgi Büyük.01 Kasım 2016
Milas, Genç Çiftçi Projelerini Uygulamaya Başladı27 Ekim 2016
Muğla Büyükşehir Belediyesinden Meyve Üreticilerine Destek 25 Ekim 2016
İl Müdürü Ekici’den Kırsal Kalkınma Destekleri Hakkında Basın Açıklaması22 Ekim 2016
İl Müdürü Ekici’den Kırsal Kalkınma Destekleri Hakkında Basın Açıklaması22 Ekim 2016
TÜRKTRAKTÖR’LÜ KADIN ÇALIŞANLAR KADIN ÇİFTÇİLER İLE ERENLER FABRİKASI’NDA BULUŞTU17 Ekim 2016
Ormanda Keçilere Arı Tülü Önlem13 Ekim 2016
Ot Yem Tarladan, Et Süt Muğla’dan12 Ekim 2016
Yeni yönetim kurulundan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e ziyaret07 Eylül 2016
Tematik Gençlik Kampı17 Ağustos 2016
Muğla’da Tarımda Girişimcilik Her Geçen Gün Güç Kazanıyor23 Haziran 2016
6 BİN 500 ADET BADEM FİDANI TOPRAKLA BULUŞTU…16 Haziran 2016
İl Müdürü Nazif Ekici Toprak Bayramını Kutladı16 Haziran 2016
Ula'nın Sarımsağı ve Kirazı Şenlikte Buluştu06 Haziran 2016
Vali Çiçek “Çiftçimin alın teri değerlidir”23 Ocak 2016
Yerel tohumun önemi anlatıldı20 Aralık 2015
YAŞ SEBZE ÜRETİCİSİNİN HALİ NE OLACAK?18 Aralık 2015
UÇAK KRİZİ TARIM KRİZİNE DÖNÜŞTÜ15 Aralık 2015
TARIMDA GÜÇLÜ KADINLAR PROJESİ RÖPORTAJLARI BÜYÜKŞEHİR LYKİA HABER GAZETESİNDE BAŞLADI15 Aralık 2015
ORTACA ZİRAAT ODASI RÖPORTAJI12 Aralık 2015
DEVLET ORTACA’LI ÇİFTİNİN ZARARINI KARŞILANACAK MI?12 Aralık 2015
ADANA TARIM FUARI’NDA GÖZLER CASE IH’İN YEPYENİ ‘YERLİ BAHÇE TRAKTÖRÜ’ JXB SERİSİ ÜZERİNDEYDİ18 Kasım 2015
Yatağan Çiftçisi Zeytin yağlarında Duyusal Analiz Yaptı…13 Kasım 2015
Kadın Çiftçiler Tıbbi Bitkilerle Şifa Dağıtacak.09 Ekim 2015
Büyükşehir’den Üreticiye Eğitim Kitabı31 Ağustos 2015
15 YIL SONRA TARIMI TEKRAR CANLANDIRDI23 Ağustos 2015
Kanser ve Çölyak hastalığına faydalı Karabuğday tarla günü yapıldı.20 Ağustos 2015
Patates Verimi, Üreticinin Yüzünü Güldürdü12 Ağustos 2015
“Benim Bahçem Benim Tarlam” 01 Ağustos 2015
Çocuklar, Tarım Kampında Hem Eğlendi Hem Öğrendi14 Haziran 2015
’Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Duyuru07 Mayıs 2015
EGE İHRACATINI TARIM AYAKTA TUTTU04 Mayıs 2015

Anasayfa | Bodrum Belediyesi
Flaş Haber : Muğla’da gayrimenkule Dair Her şey sloganı ile yola çıktık.
CH
UA-49233593-1