Ana Sayfa      Muğla      48Tatil      Siyaset      Tarım      Alışveriş      Sağlık      İlçelerden Haberler      Otomotiv      48 gayrimenkul      Spor   
 
Ana Sayfa > Ana Sayfa

TGC-KAS 83. Yerel Medya Semineri tamamlandı
21 Kasım 2016
Türkiye’nin en yaygın meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung ( KAS) Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği eğitim seminerlerinin 83’üncüsü Marmaris’te yapıldı. TGC Başkanı Turgay Olcayto, mesleki dayanışmanın önemine vurgu yaptı.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

  

 

İSTANBUL -Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(TGC)’nin Konrad Adenauer Stiftung (KAS) ile birlikte düzenlediği ve bugüne kadar 8 bin gazetecinin sertifika aldığı meslek içi eğitim seminerleri sürüyor. Aydın, Muğla, Denizli ve Burdur'dan gazetecilerin katıldığı 83. Yerel Gazetecilik Semineri Marmaris Elagance Otel’de yapıldı.  Seminere; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sekreter Yardımcıları Niyazi Dalyancı ve Ahmet Özdemir, Ankara Temsilcisi Taylan Erten, Hukuk Danışmanı avukat Gökhan Küçük, Konrad-Adenauer-Stiftung Derneği(KAS)   Türkiye Temsilcisi Sven-Joachim Irmer, Marmaris Belediyesi Başkan Vekili Dursun Kaplan’ın aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci katıldı. Muğla Valisi Amir Çiçek, Datça Kaymakamı ve Marmaris Kaymakam Vekili Vehbi Bakır da seminerin akşam yemeğinde gazetecilerle bir araya geldi.Seminerin açılış konuşmalarını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto ve Konrad-Adenauer-Stiftung Derneği(KAS) Türkiye Temsilcisi Sven-Joachim Irmer ve Marmaris Belediyesi Başkan Vekili Dursun Kaplan yaptı.

 BAŞKAN TURGAY OLCAYTO: İŞSİZLİK HIZLA ARTIYOR

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, şöyle konuştu:

“Türkiye’de gerçekten gazetecinin işi zor. Eskiye dönüp baktığımızda tek parti döneminden başlayarak gazeteciler hep sıkıntı altında kalmışlar. Neden birlik olamıyoruz? Geçmişte de patronlar gazetecilerin sendikalardan çıkmalarını istediklerinde direnemedik. Sendikalaşma oranı yüzde 2,5’u geçmiyor. 2007 yılından beri basınımız hem televizyonlarda hem gazetelerde son derece dağınık bir durum sergiliyor. Bugün işsiz gazeteci sayısı çığ gibi büyüyor.  15 Temmuz darbe girişimin ardından OHAL ilan edildi. Hemen ardından çok sayıda gazete ve televizyon kapatıldı. Gazetelerin kapatılması hızla da devam ediyor. Çok sayıda meslektaşımız işsiz kaldı. Güneydoğu’da artık haber partallarına erişim de engelleniyor.  Cumhuriyet Gazetesi,  şimdi çok zor durumda. Çok değerli arkadaşlarımız bugün cezaevindeler. Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay da cezaevinde.  Gazeteciler arasında dayanışma bugünlerde çok önemli.  Biz basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Gazetecilerin tutuksuz yargılanması gerektiğini düşünüyoruz. Evrensel gazetecilik kurallarına göre gazeteci nesnel olmalıdır. Gazeteci sadece barıştan yana taraftır. Onun dışında her şeye nesnel bakmalıdır. Bugünkü durumda bile elimizden geldiğince dik durmaya çalışıyoruz. Eğilmedik, eğilmeyeceğimizi söylüyoruz. Bizimle birlikte olan meslek örgütlerine çok teşekkür ederiz. Dayanışmamızı sağlam tutalım. Dik duruşumuzu hiç bozmayalım. Gazetecilik, yazarlık, sanat yapmak suç değildir. Türkiye’de insanlar yeteneklidir. Sonuna kadar bu çabalarını gösterecekler diye düşünüyorum. İktidarlar her zaman gelip geçer, gazetecilik hep kalacak.”

  SVEN-JOACHIM IRMER: GAZETECİLİK DEMOKRASİİNİN VAZGEÇİLMEZ UNSURUDUR

Konrad-Adenauer-Stiftung Derneği Türkiye Temsilcisi (KAS)  Sven-Joachim Irmer de konuşmasında şu noktalara dikkat çekti:

“Gazetecilik son derece önemli. Gazetecilik demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Demokrasinin temeli yerelden başlar. Bundan dolayı da yerel medya, halkın kendi bölgelerinde olup bitenler hakkında doğru bilgi kaynağı olmasından dolayı bu bilgilendirme seminerleri çok önemlidir. Konrad-Adenauer-Stiftung tüm dünyada demokrasi, hukuk devletinin yerleşmesi, insan haklarının gerçekleşmesi için çaba göstermektedir.”

DURSUN KAPLAN:  YEREL MEDYANIN HABERLERİNE ULUSAL MEDYA SAHİP ÇIKIYOR

Marmaris Belediye Başkan Vekili Dursun Kaplan, şöyle dedi:

“Gazetecilerin görevlerinin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Yerel medya çok önemli.   Yerel  medyada çalışmak da çok zor. Günümüzde ulusal medya yerel medyanın haberlerini kullanıyor. Yerel medyanın yaptığı çalışmaları, ulusal medya sahip çıkarak kullanıyor. Doğru haber yerine ulaştığında gazeteci bunun mutluluğunu yaşıyor. Vatandaş olarak bizler bunun farkındayız.  Seminerin Marmaris'te yapılmasından da çok mutluyuz. Marmaris çok güzel bir yer. Şehrimizin güzelleşmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnsan odaklı çalışıyoruz. Her bölgeye bisiklet yolu yapmak için çaba içindeyiz. Ormandaki yürüyüş yerlerinin de rotalarını da belirlemeye çalışıyoruz.”

 GAZETECİLİKTE ÖRGÜTLENMENİN ÖNEMİ

İlk oturumda; TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş “Gazetecilikte Etik İlkeler”; TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı “Haber Yazım Kuralları” başlıklı konular hakkında katılımcılara bilgi verdi.  Oturumun moderatörlüğünü TGC Ankara Temsilcisi Taylan Erten üstlendi.  Erten, yaptığı açılış konuşmasında, “Mesleğimizin etik ilkeleri konusunda son derece üzüntülü bir dönemden geçiyoruz. Ahlaki bakımdan bölünmüş bir medya içindeyiz. Bir taraftan mesleğini yapmaya çalışan diğer taraftan kolaylıktan yararlanan bir medya kesimi var. Medyada editörlük sorunu yaşıyor” dedi.

 NİYAZİ DALYANCI: HABER YAZARKEN ‘ADİL’ OLUN

TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı “Haber Yazım Kuralları” başlıklı sunumunda şu konulara dikkat çekti:

“Medya, gazeteci gerçekleri okuyucularına, izleyicilerine ileten aracıdır. Demokratik sistemde ülkeleri yöneten yasama, yürütme, yargı erklerinin işlerini doğru dürüst yapıp yapmadıklarını dördüncü kuvvet olarak basın yapar. Medya, gerçeklerle halkın arasında köprü kurar. Haber, kimi kişilerin yayımlanmasını istemedikleri bir şeydir. Gerisi reklamdır. Her okuduğumuz habere böyle bakarsak daha iyi değerlendirebiliriz. Haber yazarken de bazı altın kuralları unutmamak gerekiyor. Örneğin, habere alıntıyla başlamayın. Haberin özüne giriş paragrafında yer verin. Yorum katmayın. Cümlelerin edilgen değil etken çatılı olmasına dikkat edin. Haberi de soruyu da sözcüklere boğmayın. Klişe sözlerden kaçının. Basın toplantılarında ve röportajlarda soru sorarken; konuya hakim olun. Soru basit ve tek konuya odaklı olsun. Çanak soruların okuru ve izleyiciyi aydınlatmakta yararı yok. Muhabir kendi görüşünü kendine saklamalı. Bir cümledeki bilgilerin, başka cümlelerdekilerle çelişmemesine dikkat etmek gerekir. Doğru bildiğinize emin olduğunuz bilgiyi bile birkaç kaynaktan doğrulatın. Adil olmak çok önemli. Bir gazeteci okura ‘merak konusu’ oldu şeklinde ifadeler kullanmamalı. Gazeteci zaten okurun merakını giderir.”

SİBEL GÜNEŞ: GAZETECİNİN HALKA KARŞI SORUMLULUĞU TÜM SORUMLULUKLARDAN ÖNCE GELİR

TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş “Gazetecilikte Örgütlenme” başlıklı konuşmasında şunları dile getirdi:

"Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, kurulduğu günden bu yana iktidar ve muhalefet partilerine karşı mesafesini korumuştur.  1946 yılında kurulmuş, 3 bin 800’ün üzerinde üyesi var.  11 kişiden oluşan yönetim kurulu var.  Gücünü gazetecilikten alır. Gazetecilerin haklarını korumak için, dayanışma için çalışıyor, etik ilkelere uygun gazetecilik yapılması için mücadele ediyoruz. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gazetecilerin etik ilkeler konusunda başvurduğu bir başucu kitabı var.  Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi, gazetecilerin yol haritası.  Türkiye’de gazetecilik güç odaklarına her zaman rahatsızlık vermiştir.  Gazeteci, basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma, bilgi edinme hakkı adına dürüst biçimde kullanır. Bu amaçla her türlü sansür ve otosansürle mücadele etmeli, halkı da bu yönde bilgilendirmelidir. Gazetecinin halka karşı sorumluluğu, başta işverenine ve kamu otoritelerine karşı olmak üzere, öteki tüm sorumluluklardan önce gelir. Gazetecinin özgürlüğünün içeriğini ve sınırlarını, öncelikle sorumlulukları ile meslek ilkeleri belirler. Gazeteci; başta barış, demokrasi ve insan hakları olmak üzere, insanlığın evrensel değerlerini, çok sesliliği, farklılıklara saygıyı savunur. Gazeteci; her türden şiddeti haklı gösterici, özendirici ve kışkırtan yayın yapamaz. Gazeteci, devleti yönetenlerin belirlediği ulusal ve uluslararası politikalar konularında önyargılara değil, halkın haber alma hakkına dayanır. Onu mesleğin temel ilkeleri ve özgürlükçü demokrasi kaygıları yönlendirir.”

 GAZETECİLİĞİN UZMANLIK ALANLARI

Seminerin ikinci oturumunda gazeteci Emine Munyar “Ekonomi Haberciliği”; TGC Balotaj Kurulu Üyesi Serkut Bozkurt “İnternet Haberciliği”, ÇGD İstanbul Temsilcisi Uğur Güç "Basında Örgütlenme" başlıklı birer konuşma yaptı. Oturumun başkanlığını TGC Muğla Temsilcisi Kenan Gürbüz üstlendi.  

 EMİNE MUNYAR: EKONOMİ HABERCİLİĞİ ŞAKAYA GELMEZ, RAKAMLAR HATA AFFETMEZ

Emine Munyar “Ekonomi Haberciliği” başlıklı konuşmasında şöyle dedi:

“Türkiye’de ekonomi basınının tarihsel sürecinde savaşlar, darbeler, krizler her zaman dönüm noktası oldu. Bir başka deyimle; ekonomi habercileri genellikle kötü günlerin, kriz koşullarının kara gün dostları oldu. Ekonomi haberciliğinde ilk önemli sıçrama 12 Eylül darbesinin ardından geldi. Darbe rejimi siyasi haberleri yasakladığından ekonomi yeni bir alternatifti. Gazetelerde tam sayfa ekonomi dönemi başladı.1980’lerden 90’lı yıllara geçiş, ekonomi basınında emekleme döneminin yerini olgunluk dönemine bırakmasıydı. Bu süreci televizyon haberciliği de destekledi. 1990’ların başında, TRT’ye rakip olarak ortaya çıkan ilk özel televizyon “Star 1” ile birlikte, ekonomi habercileri açısından da yeni bir dönem başlamıştı. Özel televizyonlar ilk dönemlerinde haber kanalı işlevi de gördüklerinden, devlet televizyonunda çok kısıtlı olan ekonomi yayıncılığına da ekranlarını açtı. Günümüzde haber kanalları dışında, hemen hemen hiçbir ulusal kanalda uzman ekonomi habercisi yok. Gerektiğinde konuyla hiç ilgisi olmayan muhabirler, hatta stajyerler ekonomi takip ediyor. Sonuçta haber bültenlerinde, anlı şanlı tv kanallarımıza yakışmayan hatalar ortaya çıkıyor. Magazin, spor, polis-adliye… Elbette hepsi haberciler için emek işi… Ama ekonomi haberciliği şakaya gelmez, rakamlar hata affetmez. Dolayısıyla günümüz ekonomi haberciliği iyi eğitimli, yabancı dil bilen nitelikli kadroların rekabet arenasına dönüşmüş durumda…”

SERKUT BOZKURT: SEO EDİTÖRLÜĞÜ YENİ BİR İSTİHDAM ALANI OLUŞTURDU

TGC Balotaj Kurulu Üyesi Serkut Bozkurt “İnternet Haberciliği” başlıklı konuşmasında şunları dile getirdi:

“Günümüzde, gece ekibi de dahil olmak üzere internet sitesinde ortalama 9 editör, bir haber müdürü, bir koordinatör çalışıyor. İnternet sitelerine yatırım yapan gazetelerde bu sayısı 60 editöre kadar çıkıyor. Ayrıca gazetenin muhabirleri de internet sitesine haber yapıyor. İnternete yatırım yapan sitelerin okunurluğu arttığı gibi kazandığı para da artıyor. İnterneti asıl besleyen, günün fotoğrafını ve videosunu sosyal medyadan alabiliyoruz.  Rakamlara dökecek olursak tahminen;  kişisel bir internet sitesi kurmanın minimum maliyeti 90 TL. Domain hesabı (30 TL) alındıktan sonra hazır olan sayfa tasarımlarından biri üzerine site kuruluyor. Asıl maliyet Hosting. Hosting maliyeti yıllık en az 60 TL. Ancak trafik arttıkça bu maliyet de artıyor. Bu son 3 yıldır istihdam edilen bir iş kolu da SEO editörleri. SEO editörleri yazılan haberin metnine girip yeni kelimeler ekleyerek okunmasını arttırıyor."

 UĞUR GÜÇ: DAYANIŞMAYLA MESLEĞİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

ÇGD İstanbul Temsilcisi Uğur Güç "Basında Örgütlenme" başlıklı konuşmasında şunları dile getirdi:

“Sahada çalışan emekçinin haklarını savunabilecek tek örgüt sendikalardır. Sendikalar, sizin adınıza patronlar karşısında da güçsüz olanları savunur. Yasalardaki hakları korumak için toplu sözleşme imzalama olanağı sağlar. Yasaların üzerinde de rakamlara ulaşılabilir. Basın emekçisi, hedef haline getirilir. En fazla bedeli gazeteci öder. Yüzlerce gazeteci binlerce davadan yargılanıyor. Bugün gazete manşetlerine baktığınızda savaş çağrısı, birbirini infaz etmeye varacak bir sürü söylem yer alıyor. Biz kendi kendimizi kemiren kurtlar haline dönmüş durumdayız. Bugün biz suçlu oluyorsak yarın başka arkadaşlar olabilir. Bugün suç olmayan şey yarın suç haline gelebilir. Biz hep bir araya gelip biz güçlü bir şekilde dayanışma içinde olursak hiçbir siyasetçi, patron bizi gözüne kestiremez.”  

 RESMİ İLANLAR VE YEREL GAZETECİLİK TARTIŞILDI

Seminer, üçüncü oturumla devam etti. Oturumda; TGC Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük “Haber ve Hukuk”; TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir “Resmi İlanlar ve Yerel Gazetecilik” başlıklı konular hakkında bilgi verdi.  Oturumun moderatörlüğünü Çağdaş Marmaris Gazetesi’nden Sibel Berber yaptı.

  AHMET ÖZDEMİR: GAZETELERE ÖZEL HABER ŞARTI GELİYOR

TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir “Resmi İlanlar ve Yerel Gazetecilik” başlıklı sunumunda şunları söyledi:

"Yaklaşık otuz dokuz yıllık süreç içerisinde 67 sayılı Genel Kurul kararının pek çok  maddesi değişikliğe uğramıştı. Teknoloji dünyasında yaşanan gelişmeler medya sektörüne de ilgilendiriyordu. 67 sayılı Genel Kurul kararı, uygulanabilirlik anlamında bazı ihtiyaçlara cevap veremiyordu. Yazım dili ağırdı. Basın Kanunu, Matbaalar Kanunu ve benzeri ilgili yasa hükümleri dikkate alınarak yeni bir mevzuat yapma ihtiyacı doğdu. Yeni mevzuat, Teklif edilen Genel Kurul kararı 5 kısım, 19 bölüm ve 113 maddeden oluşmaktadır. Bölgesel gazete, Dergi, Gazete, İş günü, Süreli yayın, Yaygın gazete, Yerel gazete tanımları yapılarak Yönetmeliğin 4’üncü maddesinde yer verildi.  Ayrıca 5’inci maddede hususi ilan ve reklamlar ile resmi reklamların tanımlamaları yapıldı.  Yayınlama hakkının düşürülmesi kavramı yayınlama hakkının durması, yeni yayın kavramı yayınlama hakkının sona ermesi ve vasıfsız gazete kavramı ise alt vasıflı gazete şeklinde değiştirildi. Kurum görev alanında yayınlanan gazetelerin bekleme süreleri 24 aydan 36 aya çıktı.  6360 sayılı Kanun ile BİK görev alanına dahil olan yerlerde yayınlanan gazetelerin bekleme süreleri 24 ay olarak düzenlendi.  67 Sayılı Genel Kurul kararının 24. maddesinde bekleme süresindeki gazetelerden ilk 2 ay fiili satış şartını yerine getirmesi aranmazken yeni yönetmelikte ile bekleme süresi içerisinde bulunan gazetelerin fiili satış dâhil yükletilen tüm ödevleri yerine getirmesi gerekli oldu. Resmî ilânların, yayınlandığı gazetenin imtiyaz sahibine ait internet sitesinde gazeteyle eş zamanlı olarak yayınlanması zorunluluğu getirildi. Gazete imtiyaz sahipleri ve şirket ortakları ve tüzel kişi temsilcileri ile gazetelerin yayın sahibi gerçek veya tüzel kişilik yönetim ve denetim organlarında bulunan kişilerin birinci derece kan ve sıhri hısımlarının kadroda yer alamayacağı detaylandırıldı. Hısımlarla, iletişim fakültesi mezunları ve sarı basın kartı sahibi olan akrabalar için istisna getirildi. İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde yayınlanan gazetelerin daha önce 1,50 metrekare olan asgari yüzölçümü yeni yönetmelikte 2,25 metrekareden az olamayacak. Yani asgari 8 sayfa olan gazeteler en az 12 sayfa çıkacak. Özel haber zorunluluğuna ilişkin açık hüküm yoktu. Yeni düzenlemeye göre, 'Gazeteler asgarî yüzölçümünün en az  ¼  asgarî kadrolarında gösterilen muhabir haberlerine veya yazarların yazılarına yer vermek zorunda' olacaklar.  Sonuçta, Resmi İlan ve Reklamlar İle Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği'nin; mevcut şartlara uygunluğu, yeni sistematiği itibariyle daha anlaşılır olması, güncel yönetmelik yazım kurallarına uygunluğu gibi nedenlerle, ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte diyebiliriz.”

 GÖKHAN KÜÇÜK: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN SINIRLARI VARDIR

TGC Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük “Haber ve Hukuk” konusunda dava örnekleri vererek gazetecileri bilgilendirdi:

“Sınırsız bir özgürlük var mıdır?  Sınırsız özgürlüğün kaos yaratacağını insanlık yüzyıllar öncesinde fark etmiş.  Her özgürlüğün belirli bir sınırı vardır. 5187 sayılı basın kanununa göre, basın özgürlüğü; devletin çıkarları, özel çıkarlar, kamu makamlarının/adaletin yararı, yargı organlarının yararları, toplumun genel yararı  konularında sınırlanabiliyor. Haber vermek hukuka uygunluk sebebidir. Yargıtay bir haberin hukuka uygun olup olmaması konusunda dört kriter kullanıyor. Birincisi; haberin gerçek olması gerekir. Gerçeklikten kastımız o anki ‘görünürün’  gerçeğe uygun olmasıdır. İkincisi haberin güncel olması gerekir. Üçüncüsü; öz ile biçim arasında denge olması yani ölçülü olması gerekir. Dördüncüsü, yapılan haberin kamu yararı olmasıdır. Bütün haberlerin temelinde kamu yararı olması gerektiği unutulmamalıdır. Bu temel ilkelerden herhangi birine ters düşüyorsa, hukuka aykırılık unsuru gerçekleşmiş olacaktır. İfade özgürlüğü, demokratik toplumun esaslı temellerinden birini oluşturur. Sadece lehte olduğu kabul edilen, zararsız ya da ilgilenmeye değmez görülen haber ve düşünceleri için değil ama ayrıca devlet ya da nüfusun bir bölümünün aleyhinde olan çarpıcı gelen/şok eden ya da rahatsız eden haber ve düşünceler içinde uygulanır.”

 TOPLANTININ İKİNCİ GÜNÜNDE MEDYADA CİNSİYETÇİ DİL TARTIŞILDI 

Seminerin 4. oturumu 19 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirildi.   Moderatörlüğünü  TGC Aydın Temsilcisi Salim Suat Deniz’in üstlendiği oturumda Milliyet Gazetesi Haber Araştırma Müdürü Pınar Aktaş “Medyada Cinsiyetçi Dil Sorunu”;  32. Gün Yayın Yönetmeni Hilmi Hacaloğlu “Saha Haberciliği”; Sanat tarihçisi, yazar, heykeltıraş Gürol Sözen “Yerel Medya ve Kültür” konuları hakkında sunum yaptı.

 PINAR AKTAŞ:  DUYARLI GAZETECİLİK YAPMALIYIZ

Milliyet Gazetesi Haber Araştırma Müdürü Pınar Aktaş “Medyada Cinsiyetçi Dil Sorunu” başlıklı konuşmasında ise şunları dile getirdi:

“Cinsiyetçiliği pekiştiren en önemli araçların başında haber yazımında kullanılan ‘dil’ geliyor. Çünkü medyada kullanılan haber dili yazılı ve görsel basın aracılığıyla kitlelere ulaşıp, algıya yön verdiğinde de etkisi katlanarak artıyor. Dilin doğru kullanımına her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyuluyor. TGC Kadın Komisyonu olarak Kadın ve Medya Toplumsal Cinsiyetçi Haber Kılavuzu’nu hazırladık.  Bizler başta mesleği öğrenmek için gelen gençleri,  medyada cinsiyetçi dilin kullanılmaması konusunda  bilgilendiriyoruz.  Yapılan hataları sürekli düzeltiyoruz. Bunun en birinci yolu eğitim.  Gazete yer alan sorunlu haberlerin nasıl yazılması gerektiğini ya da nasıl yazılmaması gerektiğini anlatıyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı habercilik anlayışını yaygınlaştırmak, eril cinsiyetçi dilin yerine eşitlikçi bir dil yapısını yerleştirmek için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Örneğin öfkeli adamın hayır cinneti' gibi başlıklı haberlerin katillerin dosyasına konulabildiğini ölen kadının bir kez daha haklarının ihlal edildiğini görüyoruz.."

 

HİLMİ HACALOĞLU: SAHA HABERCİLİĞİ HALKIN SESİNİ YANSITMAKTIR

32.Gün Yayın Yönetmeni Hilmi Hacaloğlu konuşmasına ABD seçimlerinden örnek vererek başladı. 

Clinton'ın seçileceği ileri sürülürken Trump'ın seçilmesinin yarattığı şokun dünyayı etkilediğini vurguladı. ABD seçiminde sahaya inilmediğini belirten Hacaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Saha haberciliği olarak hem bizler hem de dünya kötü sınav veriyor. Sahaya inilmemesinin nedenleri vardı. Bu gazetelerin işine gelmedi, küresel dünyanın işine gelmedi, gazeteciler de oraya gitse haberlerinin yayınlanmayacağını biliyorlardı. Sonuçta Clinton değil Trump seçildi, herkese sürpriz oldu. 1999 yılındaki seçimde de benzer bir olay yaşandı. Sahada MHP'ye olan ilgiyi gördük haberci olarak. Ancak bu ulusal medyada haberlere yansımıyordu. Biz o dönemde çalıştığım haber kanalında bu süreci izledik. Saha haberciliğinin önemi burada ortaya çıkıyor. Sahaya gidip insanlarla konuşunca olayın nereye akacağını görüyorsunuz. Gidilmezse halk da bilgilendirilmiyor. Sokağa gidince olayı görüyorsunuz. Görmek yetmiyor yayınlamak da önemli. İçerde de patronla yazı işleriyle mücadele edip haberin yayınlanması için ikna etmeniz gerekiyor. Haberin girmediğini görünce de elinizi oradan çekmeye başlıyorsunuz. Bu kısır döngü, toplumla gazeteci arasındaki iletişimi bozuyor. Gazeteciliğin itibarı, saha haberciliğin gücü kaybolmuş oluyor. Türkiye’de herkes özveriyle gazetecilik yapmıştır ve yapacaktır. Cebimdeki parayı da yüreğimi de alıp mesleğim için ben de birçok gazeteci gibi sahaya, savaşa gitmekten çekinmedim.  Pek zorlu olayla karşılaştım. En zor şartlar altında mesleğimi yaptım. Gazeteci sokaktan kopmamalı. Halkın ne düşündüğünü muhakkak haberlerine yansıtmalı. Halkın sesi olmalıdır. Maden kazası oluyor. Madenin sahibinin adını gazeteciler yazamıyor."

 GÜROL SÖZEN: KÜLTÜRÜ SİYASETÇİLER DE ÖNEMSEMİYOR 

Sanat tarihçisi yazar, heykeltıraş Gürol Sözen ise konuşmasında yerel medya ve kültür ilişkisini değerlendirdi. Sözen, şöyle dedi:

"Mavi bir uygarlığın içindeyiz Ege'de. Deniz ve tuzlu su, uygarlıkları pişiriyor, görkemli hale getiriyor. Üniversite öğrencilerine içinde olduğumuz coğrafyanın geçmişinin nereye kadar gideceğini sordum en fazla '100 yıl' diye tahmin edebildiler. Halbuki bu topraklarda 12 bin yıllık bir tarih var. Hiçbir kültür ve uygarlık Anadolu toprakları kadar zengin değil. Anadolu Uygarlıkları kitabını yazmıştım.10 bin yıllık uygarlık demiştik. Göbeklitepe kazıları ortaya çıktı. Tarih 2 bin yıl daha geriye gitti. Kitabı 12 bin yıllık uygarlık diye yeniden yayınladık. Bugün Mimarlık Fakültesi'nde kültür dersi haftada bir saat olarak veriliyor öğrencilere. Kültür olmadan nasıl mimarlık yapılacak? Siyasetçiler de kültürü önemsemiyor. Zeugma Mozaikleri üzerinde çalışırken biz zarar vermemek için bazılarının fotoğrafını çekmedik. Sonra bazı bakanların ve siyasetçilerin Zeugma Mozaikleri'nin üzerine basarak yakından inceleme yaptıklarını gördük. Ne acı değil mi? Yereldeki gazetecilerin de kendi kültürlerini gazete sayfalarına, televizyon ekranlarına doğru bir biçimde taşıma sorumluluğu var. Haber çağının bu kadar ileri olduğu bir toplumda ne yazık ki kendi coğrafyamızın kendi kültürünün birikiminden haberimiz yok. Günlük tartışmalarda da başımızı kaldıramıyoruz.  8 bin yıllık bir destanda diyor ki; ‘Aydınlığın gücü varsa karanlıklar kaçar.’” 

SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI

Seminer; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’nun Değerlendirme Konuşması ve Sertifika Töreni ile sona erdi.

 

 Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer Ana Sayfa Haberleri

Başlık Tarih
 
FEYZİOĞLU, ATATÜRK BÜSTÜNÜ TEMİZLEDİKTEN SONRA ÇİÇEK BIRAKIP SELAM DURAN MEHMET AMCAYI BULDU 15 Kasım 2017
VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜ BAŞKAN TOKAT’I ZİYARET ETTİ.14 Kasım 2017
Fethiye Belediyesi’nin destekleriyle Fethiye Güzel Sanatlar Kültür Derneği tarafından 10 Kasım Atatürk’ü anma programı çerçevesinde Atatürk’ün sevdiği türkülerden oluşan Türk Halk Müziği Konseri düzenlendi. 13 Kasım 2017
DÜNYA LİDERİ ATATÜRK ULUSLARARASI ETKİNLİKLE ANILDI12 Kasım 2017
Yavru balıkların yolculuğu 40 saat sürdü07 Kasım 2017
Özalp Öğrencilerinden Spor Maketleri06 Kasım 2017
Sahil Güvenlik 02 Kasım 2017
AB Hibeli Büyükşehir Projesi Açılış Toplantısı 3 Kasım’da01 Kasım 2017
Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2017 / 10 ) 31 Mart 2017 tarihli 30024 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 30 Ekim 2017
90. yıl anısına Nutuk’tan Seçmeler kitabı yayımlandı27 Ekim 2017
MİTSO'DA KOBİGEL - KOBİ GELİŞİM DESTEK PROGRAMI PROJE TEKLİF ÇAĞRISI 28 Eylül 2017
Apiterapi Teknik Gezisi Yapıldı26 Eylül 2017
Bozkırın Tezenesi türküleriyle anıldı.26 Eylül 2017
Özalp Okulları yeni eğitim ve öğretim yılına muhteşem gösteriler ile başladı19 Eylül 2017
Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TÜKİD) Başkanı Vecdet F. Şendil’in 2017-2018 Eğitim-Öğretim Dönemi mesajı18 Eylül 2017
TEV SOMALI BURSİYERLERLE ‘UMUT’ PİKNİĞİ’NDE BULUŞTU18 Eylül 2017
2017 Green Card başvuruları 3 Ekim’de başlıyor18 Eylül 2017
Türkiye balık tüketiminde dünya ortalamasının gerisinde16 Eylül 2017
İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü 15 Eylül 2017
Trio Mobil Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Ataklı:13 Eylül 2017
SON DAKİKA! 13 Eylül 2017
TEGV’de Yeni Etkinlik Yılı Başlıyor!12 Eylül 2017
Sabancı Üniversitesi gıdaların raf ömrünü uzatan nano-kil katkılı ambalaj geliştirdi12 Eylül 2017
Yaşar Kemal’i, Doğum Gününde Madame Tussauds’da Ziyaret Edin09 Eylül 2017
Kızılay, Arakan için yardım kampanyası başlattı08 Eylül 2017
İL JANDARMA KOMUTANLIĞI BASIN DUYURUSU 08 Eylül 2017
TÜRKİYE’DE 213 BİN BOŞANMA DAVASI AÇILDI07 Eylül 2017
YÖREMİZİN DEPREM GERÇEĞİ MİTSO'DA ANLATILACAK07 Eylül 2017
TRAFİK KAZALARI EĞİTİM İLE AZALIR!06 Eylül 2017
Türkiye’deki KOBİ’lerin yüzde 71’i buluta sıcak bakıyor 05 Eylül 2017
Öğrencilerin yurt maratonu başladı05 Eylül 2017
​Bayramda doğaya davetlisiniz… 30 Ağustos 2017
30 Ağustos Zafer Bayramı Bodrum'da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor30 Ağustos 2017
Adalet Kurultayı’nda Yörük Türkmen’leri konuştu vekiller dinledi30 Ağustos 2017
ADLİ BİLİMLER'İN ELİ AYAĞI: OTOPSİ YARDIMCILIĞI 30 Ağustos 2017
Çocuklar kurban kesimini görmeli mi?28 Ağustos 2017
HAYALİNİZDEKİ BÖLÜME SINAVSIZ GİRİN28 Ağustos 2017
TEKNELERDE TÜRK BAYRAĞI DÖNEMİ BAŞLADI27 Ağustos 2017
İzmir Fuarı En Güzel ve Özel Misafirlerini Ağırladı24 Ağustos 2017
86.İzmir Enternasyonal Fuarı’na Görkemli Açılış 21 Ağustos 2017
TÜRKİYE VE ABD ARASINDAKİ EMLAK KÖPRÜSÜNÜN YENİ ADIMI BODRUM’DA ATILDI17 Ağustos 2017
Helal Gıda Sertifikalı Ürünlere MÜSİAD’dan Tam Destek16 Ağustos 2017
ENERJİ FİYATLARI SON 2 AYDA YÜZDE 15 ARTTI15 Ağustos 2017
Deprem yönetmeliğine uygun yapılan binalardaki asansörler daha güvenli15 Ağustos 2017
TİM ve birlik seçimlerinde iki dönem kuralı uygulanacak15 Ağustos 2017
AKUT Bilgilendiriyor…04 Ağustos 2017
SGK ile sistem entegrasyonunu tamamlayan TEB, emekli ikramiyelerini ödemeye başladı04 Ağustos 2017
Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası başladı02 Ağustos 2017
Ne toz bulaşsın, ne de virüs02 Ağustos 2017
Ortadoğu’da artan balık ihtiyacını Kılıç Deniz karşılıyor30 Temmuz 2017
SERAMİKSAN SPOR KULÜBÜ ALTYAPI TAKIMLARI SEZON ÖNCESİ HAZIRLIKLARINA BAŞLADI18 Temmuz 2017
YEŞİLAY 4 KITADA 34 ÜLKE İLE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EDİYOR18 Temmuz 2017
MÜSİAD yeni dönemde yatırım, ticaret ve ihracat seferberliği ilan etti11 Temmuz 2017
KOBİ VE GİRİŞİMCİLER ARABULUCULUK SİSTEMİNİ KEŞFEDİYOR…16 Haziran 2017
Pegasus kabin memuru, uçuş sırasında bir bebeğin hayatını kurtardı09 Haziran 2017
Çocuğunuzu Karneye Göre Değerlendirmeyin!07 Haziran 2017
Kur’an-ı Kerim, Türkiye’nin gündemi oldu07 Haziran 2017
Girişim hikayeleri gençler için anlatıldı30 Mayıs 2017
3. Ulusal Karikatür Yarışması Sonuçlandı29 Mayıs 2017
Bol soru çözenin refleksleri artırıyor28 Mayıs 2017
20. Tarihi Batı Anadolu Rallisi Başladı27 Mayıs 2017
Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda ilk günün birincisi Mustafa Uyanık27 Mayıs 2017
26. MEF ULUSLARARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI’NDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU26 Mayıs 2017
-BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDE DİPLOMA HEYECANI26 Mayıs 2017
Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri Filmlere Konu Oldu26 Mayıs 2017
İpek Yolu’nun Kalbi İstanbul Yeni Havalimanı’nda atacak26 Mayıs 2017
Pegasus’a Operasyonel Mükemmellik Ödülü26 Mayıs 2017
TÜRKTRAKTÖR ŞANLIURFALI ÇİFTÇİLERLE BİRLİKTE COŞKULU BİR HASAT ŞENLİĞİ GERÇEKLEŞTİRDİ22 Mayıs 2017
Tarihi İpek Yolu Ticaretin Merkezi Oluyor18 Mayıs 2017
19 Mayıs’ta bayram havası ANKAmall’da…18 Mayıs 2017
Gençler için bilişimde en gözde meslek Yazılım Geliştirme Uzmanlığı18 Mayıs 2017
Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi Antalya’ya iyi geldi17 Mayıs 2017
SGK MÜDÜRLERİNDEN ARICAN’A ZİYARET17 Mayıs 2017
Engelsiz Kariyer Yolculuğu’ TEMSA’ya ödül getirdi16 Mayıs 2017
Türkiye Paramanya Turu Ankara ayağı ile devam etti16 Mayıs 2017
Aracınıza Ait Tüm Bilgiler My ALD’De15 Mayıs 2017
ALANYA TURİZMİ TELEFERİK İLE CANLANACAK15 Mayıs 2017
MUĞLALI GENÇ MUCİTLER ULUSLARARASI BİLİM MARATONUNDA ÖDÜLE KOŞUYOR 11 Mayıs 2017
ANADOLU MEDYASI FETHİYE’DE BULUŞUYOR11 Mayıs 2017
Klima alırken ve kullanırken dikkat etmemiz gereken püf noktalar11 Mayıs 2017
Anne karakterleriyle gönüllere dokunan unutulmaz kadınlar11 Mayıs 2017
Öğretmenin Kimyası” Kimya ve Fen Öğretmenlerini Ankara’da Buluşturdu11 Mayıs 2017
TEKSAN JENERATÖR SAVUNMA SANAYİNE YÖNELİK ÇÖZÜMLERİ İLE IDEF’17’DE11 Mayıs 2017
TÜYAP ADANA GURME 2017 ÇUKUROVA GIDA VE YÖRESEL LEZZETLER FUARI ADANA KEBABI İLE AÇILDI..11 Mayıs 2017
TÜYAP ADANA GURME 2017 ÇUKUROVA GIDA VE YÖRESEL LEZZETLER FUARI ADANA KEBABI İLE AÇILDI..11 Mayıs 2017
KOÇ ÜNİVERSİTESİ HEMŞİRELİK FAKÜLTESİ ACEN TARAFINDAN ULUSLARARASI DÜZEYDE AKREDİTE EDİLEN İLK VE TEK FAKÜLTE OLDU11 Mayıs 2017
KARAYOLU GÜVENLİĞİ VE TRAFİK HAFTASI TÖRENLE BAŞLADI08 Mayıs 2017
Tasdix ile tüm fikirler güvence altında06 Mayıs 2017
VERGİ YAPILANDIRMA BORÇLARINA SON ŞANS05 Mayıs 2017
Yöneticilerin yüzde 95’i önce imaj diyor05 Mayıs 2017
TürkTraktör, Kocaeli’ndeki kız öğrencileri05 Mayıs 2017
TürkTraktör, Kocaeli’ndeki kız öğrencileri05 Mayıs 2017
Dev Balonlar Caddebostan’da26 Nisan 2017
LÖSEV’DEN ANLAMLI KUTLAMA24 Nisan 2017
Çünkü ‘Anne’, ‘Mutluluk’ demek…24 Nisan 2017
BURN ELECTROPOL FESTİVALİ 29 NİSAN'DA MASLAK ARENA'DA!24 Nisan 2017
TEOG’a az kaldı diye stres yapmayın!22 Nisan 2017
Bilgi Eğitim’de Psikanaliz Seminerleri Başlıyor17 Nisan 2017
Anayasa Değişikliği Halkoylamasında Oy Kullanırken Yapılması Gerekenler Gelen Kutusu 13 Nisan 2017
Doğu Afrika’nın en hızlı treni için 1.1 milyar dolarlık projenin temeli atıldı!13 Nisan 2017
FRANSIZ GAZETECİ KOYLARIMIZA HAYRAN KALDI12 Nisan 2017
Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 40. Yılında Kuzey Afrika Bölgesi ve Katar’ı Ağırlıyor12 Nisan 2017
BASIN DUYURUSU 12 Nisan 2017
1.SİNEMA GÜZELİ FİNALİSTLERİ KUTLAMA YEMEĞİNDE BULUŞTU12 Nisan 2017
Sanatçı İbrahim Erkal'ın sağlık durumu 12 Nisan 2017
ODTÜ ve ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ İLÇEMİZ KÖYCEĞİZ DE10 Nisan 2017
Sınavdan Bir Gün Önce Ders Çalışmayı Bırakın10 Nisan 2017
GÜNDE KAÇ SAATİMİZ TELEFON BAŞINDA GEÇİYOR?10 Nisan 2017
ÖĞRETMEN AKADEMİSİ VAKFI’NDA BİREYSEL BAŞVURU DÖNEMİ BAŞLIYOR 10 Nisan 2017
Kayıp Enerji En Az Denizli’de10 Nisan 2017
Elcik'te "Konuşabildiğim Kadar Varım"07 Nisan 2017
HATAY COĞRAFİ İŞARETLER TOPLANTISI07 Nisan 2017
“GİRİŞİMCİLİKTE ÖNCE KADIN YARIŞMASI”NA BAŞVURULAR AĞUSTOS’A KADAR SÜRECEK07 Nisan 2017
YGS sonuçlarını bir yana bırakın LYS’ye odaklanın!30 Mart 2017
Akıllı telefon ile uyuşturucu yer mi değiştiriyor?30 Mart 2017
GÖZLÜK CAMINIZI MESLEĞİNİZE GÖRE SEÇİN29 Mart 2017
Türkçe ve Matematik Netleri Düştü29 Mart 2017
Eşsiz Bodrum Tanıtım TIR’ı binlerce vatandaşı ağırladı 29 Mart 2017
İRFAN DEĞİRMENCİ MARMARİS 2. KİTAP GÜNLERİ'NİN KONUĞU OLDU29 Mart 2017
BORGİP’İN İKİNCİ TOPLANTISI GARANTİ BANKASI’NIN DESTEĞİYLE MERSİN’DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK27 Mart 2017
İSTANBUL CEMEVİ VE KÜLTÜR MERKEZİ'NİN TEMELİ ATILDI27 Mart 2017
DİLENCİLERE KARŞI TABELALI UYARI.25 Mart 2017
Harika Matematik Sergisi çocukların beğenisini kazandı25 Mart 2017
Çocuklar sıradışı fikirler geliştiriyor, biz onların fikirlerini öldürüyoruz25 Mart 2017
TÜRKİYE’DE KAÇAK, TAKLİT VE SAHTE ÜRÜN TİCARETİNİN ULAŞTIĞI BOYUT AÇIKLANIYOR24 Mart 2017
Teröre karşı öfke iyimserliği artırıyor24 Mart 2017
İHRACATA YEŞİL PASAPORT DOPİNGİ RESMEN BAŞLADI24 Mart 2017
Sahil Güvenlik Düzensiz Göçmen Olayı Hakkında24 Mart 2017
13. KADİR HAS ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU23 Mart 2017
Fethiye’ye 10 Milyon TL’lik Eğitim Yatırımı 22 Mart 2017
Yapay zeka: Bosch, otomobillere öğrenmeyi öğretiyor21 Mart 2017
ÇATIDER’den Tüketici Hakları Haftası’nda uyarı21 Mart 2017
Bodrum Moskova arası charter uçuşlar başlıyor 18 Mart 2017
Kızılay’dan Çanakkale Zaferi’nin Yıldönümünde Kırık Buğday Çorbası17 Mart 2017
TELEVİZYON AİLE İÇİ İLETİŞİMİ SABOTE EDİYOR17 Mart 2017
Emeklilik balayı gibi gelse de yıpratıyor dikkat!16 Mart 2017
Fibaemeklilik’ten sektörde bir ilk: Fon yönetiminde “seçme hakkı” dönemi16 Mart 2017
Dünyanın en büyük fotoğraf yarışması olan 2017 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri finalinde 4 Türk fotoğrafçı yer alıyor16 Mart 2017
Kızılay İyilik filosuna 55 araç daha kattı14 Mart 2017
Kızılay İyilik filosuna 55 araç daha kattı14 Mart 2017
Annaçlar ve Opet Fuchs güçlerini birleştirdi.14 Mart 2017
Muğlalılar Çanakkale’de O Anları Yaşadı14 Mart 2017
KGK EGE BÖLGE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ14 Mart 2017
Türk balıkları Meksika yolcusu14 Mart 2017
Yabancı dil sıralamasında sonlardayız13 Mart 2017
UMUT VAKFI- SİLAHLI ŞİDDET RAPORU “ 2016 YILI KADIN CİNAYETLERİ” HARİTASI13 Mart 2017
YGS’DE ÖĞRENCİLERİ MATEMATİK ZORLADI12 Mart 2017
OTANTİK MOTİFLER GÖZ KAMAŞTIRDI11 Mart 2017
BAŞKAN OTGÖZ KADIN PERSONELLERİN GÜNÜNÜ KUTLADI09 Mart 2017
İL JANDARMA KOMUTANLIĞI 04 Mart 2017
EMD'den dayanışma ziyareti04 Mart 2017
Dünya genelinde e-fatura hacmi yüzde 20 arttı04 Mart 2017
TEB’den emekliye özel promosyon ödemesi04 Mart 2017
İDO araba vapur hatlarında yeni tarife ve indirim uygulaması başlattı01 Mart 2017
TEMA Vakfı Antep’te anıt ağaç adaylarını belirledi01 Mart 2017
MUHASEBE HAFTASI KUTLANDI28 Şubat 2017
MİTSO UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ BAŞLADI.27 Şubat 2017
YEŞİLAY 97. YAŞINI COŞKUYLA KUTLUYOR27 Şubat 2017
KİLİS YATIRIM İÇİN CAZİB E MERKEZİ OLDU27 Şubat 2017
BM Türkiye yeni temsilcisi Türkiye’deki ilk özel sektör ziyaretini Türk Telekom’a yaptı26 Şubat 2017
MOTOBIKE ISTANBUL FUARI RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ 26 Şubat 2017
“İŞLETMELERİN YÜZDE 70’İ HİBELERDEN HABERSİZ”26 Şubat 2017
FATURA İTİRAZLARI HAKKINDA AYDEM’DEN AÇIKLAMA26 Şubat 2017
Orta Afrika Ülkeleri Kuraklığın Pençesinde26 Şubat 2017
The Ritz-Carlton, İstanbul, sosyal projeleri ile otelcilik sektörüne öncülük ediyor25 Şubat 2017
TİCARET ODALARI ARASINDA EN İYİ HİZMET VEREN ODANIN BODTO OLDUĞU TESCİLLENDİ25 Şubat 2017
FEYZİOĞLU’NDAN DEPREMZEDELERE GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ25 Şubat 2017
Türk Eğitim Derneği’nin Bursluluk Sınavı Yapıldı25 Şubat 2017
DRONE TÜRK ANYALYA EĞİTİMLERİ BAŞLADI25 Şubat 2017
GEKA Muğla İl Yatırım Destek Tanıtım Toplantısı Vali Amir Çiçek Başkanlığında Yapıldı.25 Şubat 2017
Güne BağlantıSabah Saat 10’da Deneme Testi Çözerek Başlayın24 Şubat 2017
Harika Matematik Sergisi 27 Şubat-3 Mart tarihleri arasında eşzamanlı olarak24 Şubat 2017
Türkiye, SEA-ME-WE 5 ile kıtalar arası telekomünikasyon merkezi olacak22 Şubat 2017
Adidas, En Beğenilen ve Tercih Edilen Spor Malzemeleri Markası Seçildi22 Şubat 2017
ONLİNE SEYAHAT HARCAMALARI 26 MİLYAR TL’YE ULAŞTI22 Şubat 2017
Erkekler güzel kadından korkuyor!21 Şubat 2017
Doğtaş Kelebek Mobilya’dan istihdam seferberliğine destek21 Şubat 2017
MİTSO'da Milaslı işadamlarıyla bir araya gelen Vali Amir Çiçek çağrıda bulundu: 21 Şubat 2017
Metro yolcuları Kızılay için kan verdi20 Şubat 2017
Bir varmış bir yokmuş Kız Kulesi Bolu Dağı’na taşındı!19 Şubat 2017
Fethiye Belediyesi Huzurevinde Yangın Tatbikatı Yapıldı19 Şubat 2017
TARKAN’dan Eğitime Büyük Destek19 Şubat 2017
“Anadolu 500 Ödülleri”, TEB’in desteğiyle 13’üncü kez sahiplerini buldu18 Şubat 2017
KIZILAY İLE KATAR VE SUUDİ ARABİSTAN İNSANİ YARDIM KURULUŞLARI ARASINDA STRATEJİK İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARI İMZALANDI18 Şubat 2017
ATATÜRK BARAJINDAKİ KAÇAĞA MÜDAHALE EDİLİYOR18 Şubat 2017
MUTSO AKADEMİ EĞİTİMLERİ BAŞLADI13 Şubat 2017
İl Jandrma Komutanlığı Bülteni12 Şubat 2017
İstihdana Asıl Etki KOBİ'lerden Gelecek12 Şubat 2017
“İyi Dersler Şoför Amca” web sitesi yenilendi12 Şubat 2017
Anayasa değişikliği konulu toplantı Fethiye de09 Şubat 2017
LSV DÜKKÂN’DAN “EN İYİ HEDİYELER” SEVGİ GÜNÜ’NE HAZIR08 Şubat 2017
GEKA 91. Yönetim Kurulu Toplantısı Aydın’da Yapıldı 07 Şubat 2017
İkinci Öğretim Dönemine Planlı Başlayın02 Şubat 2017
Egeli ihracat şampiyonları ödüllerini Ekonomi Bakanı’ndan alacak02 Şubat 2017
Antalya Kadın Müzesi, “Jale İnan Yılın Kadını Ödülü” Avukat Sibel Önder’in02 Şubat 2017
D-MARİN VE JOTUN BOYA’DAN EĞİTİM01 Şubat 2017
‘Mor Yaşam’da Çalışmalar Sürüyor01 Şubat 2017
TÜMSİAD ÜYELERİ TİCARETİ CANLANDIRMAK İÇİN BULUŞTU30 Ocak 2017
Gezdiğin, gördüğün, yediğin, içtiğin sana kalsın; paylaşma12 Ocak 2017
Antalya Büyükşehir kendi mobilyasını üretiyor12 Ocak 2017
FETHİYE ÖZEL ATA TEOG 1'DE TAM PUAN ALDI10 Ocak 2017
Kar esaretini “aile içi iletişim” fırsatına çevirin!09 Ocak 2017
Kelebek Mobilya, sektörünün en itibarlı markası seçildi07 Ocak 2017
Çinliler’den boşalacak Amerikan pazarına Türk ev tekstili girecek Trump’ın Çin karşıtlığı Türk ev tekstiline yarayacak07 Ocak 2017
Şehit öğrencisi Rektörü gözyaşlarına boğdu!06 Ocak 2017
TİM Başkanı, 2016’da ihracatı olumsuz etkileyen üç temel zorluğa dikkat çekti06 Ocak 2017
BAHÇEŞEHİR OKULLARINDAN 91 ÖĞRENCİ TEOG 1’DE TÜM SORULARI DOĞRU YANITLADI06 Ocak 2017
İAÜ ÖĞRENCİSİ UNIVERSIADE YOLCUSU!04 Ocak 2017
Reina Katliamı Lübnan Vatandaşları Çalışmaları Basın Açıklaması03 Ocak 2017
TİCARET SİCİL HARÇ TAHSİLATI ARTIK BODTO’DA 03 Ocak 2017
Capacity AVM’ye Mitsubishi Electric imzası03 Ocak 2017
Terörün psikolojik reçetesi: ‘Birlik Olmak’03 Ocak 2017
HAKSIZ REKABET TÜRK ÇELİK SEKTÖRÜNÜ ZORLUYOR03 Ocak 2017
Elektrik kesintileri jeneratör satışlarını artırdı03 Ocak 2017
“Türkiye ihracatı 2017 yılında 155 milyar dolara yükselecek”03 Ocak 2017
Çipli Kimlik Kartı İçin İlk Başvuru Vali Çiçek’ten 02 Ocak 2017
Muğla Barosundan Saldırı Tepkisi02 Ocak 2017
Fotoğraf ile ispat dönemi başladı29 Aralık 2016
KOBİ’ler kağıtsız iş yapmak istiyor29 Aralık 2016
GEKA 90. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI MUĞLA AKYAKA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ29 Aralık 2016
GEKA 90. YÖNETİM KURULU TOPLANTISI MUĞLA AKYAKA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ29 Aralık 2016
Ormancılardan Köy Okuluna Hediye27 Aralık 2016
KARAKUŞ’TAN MADALYA TÖRENİ AÇIKLAMASI 27 Aralık 2016
BÜYÜKŞEHİR LYKİA HABER’DEN DALAMAN AK PARTİYE NEZAKET ZİYARETİ 26 Aralık 2016
Komisyon Sözcüsü Mihrimah Belma Satır, Marmaris’e ‘Gazi’ unvanı verilmesini önerdi.21 Aralık 2016
ŞİRKETLER ŞİKÂYET SİTELERİNİ DİKKATE ALMIYOR21 Aralık 2016
225 Şişe Kaçak İçki Yakalandı21 Aralık 2016
FTSO 5 NOLU İNŞAAT MALZEMELERİ MESLEK GRUBU SEÇİMİ YAPILDI21 Aralık 2016
ESNAF FAIZSIZ KREDİ DESTEĞİ ICIN UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU.21 Aralık 2016
“Muğla Masalları” Miniklerin Beğenisini Kazandı 21 Aralık 2016
YİĞİT BETON’DAN TRAFİKTE GÜVENLİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ03 Aralık 2016
Dört Mevsim Tatilin Adresi D-Resort Göcek’ten Dört Mevsim Spor01 Aralık 2016
TOYOTA'NIN KADIN ÇALIŞANLARI “KADINA ŞİDDETİ” YÜZLERİNE YANSITTI01 Aralık 2016
SOSYAL MEDYA TÜRKİYE’NİN İKİNCİ HABER KAYNAĞI OLDU28 Kasım 2016
Her ileri gidiş için, bir sahip çıkmaya ihtiyaç var26 Kasım 2016
HOBİ TAŞ EV YAPIM HİKAYESİ FERDA BAYKAN'DAN22 Kasım 2016
ÖZEL FETHİYE BALKAN ORTAOKULUNDAN SINAV KAYGISI VE ANNE BABA TUTUMU SEMİNERİ22 Kasım 2016
Kim kiminle evlenirse mutlu olur?20 Kasım 2016
Muğlalılar kendi seslerine sahip çıkmalılar16 Kasım 2016
Muğlalılar kendi seslerine sahip çıkmalılar16 Kasım 2016
BİLGİFEN TEOG ÖNCESİ “SİNAN KAYGISI ve BAŞ ETME YÖNTEMLERİ” SEMİNERİ DÜZENLEDİ16 Kasım 2016
Muğlalılar kendi seslerine sahip çıkmalılar16 Kasım 2016
TÜRKONFED Sürdürülebilir Ekonomide Kadının Rolü Zirvesi 14 Kasım’da KADIN LİDERLER TÜRKONFED’İN ULUSLARARASI KADIN ZİRVESİ’NDE BİRARAYA GELECEK12 Kasım 2016
İş’in Kalbi MÜSİAD EXPO’da Atacak! 16.MÜSİAD EXPO BAŞLIYOR08 Kasım 2016
İş’in Kalbi MÜSİAD EXPO’da Atacak! 16.MÜSİAD EXPO BAŞLIYOR08 Kasım 2016
Hiçbir Oyun Bu Kadar Haklı Olmamıştı02 Kasım 2016
Hiçbir Oyun Bu Kadar Haklı Olmamıştı02 Kasım 2016
iPhone Şarjlarını Oje ile Muhteşem Sanat Eserlerine Çeviren Deniz Akmehmet ile Tanışın!29 Ekim 2016
KADIN GİRİŞİMCİLER MUĞLA’DA17 Ekim 2016
TAMDEM PİLOTLUĞU MESLEK OLUYOR08 Ekim 2016

Anasayfa | Bodrum Belediyesi
Flaş Haber : Muğla’da gayrimenkule Dair Her şey sloganı ile yola çıktık.
CH
UA-49233593-1