Ana Sayfa      Muğla      48Tatil      Siyaset      Tarım      Alışveriş      Sağlık      İlçelerden Haberler      Otomotiv      48 gayrimenkul      Spor   
 
Ana Sayfa > Tarım

TÜRKTRAKTÖR’LÜ KADIN ÇALIŞANLAR KADIN ÇİFTÇİLER İLE ERENLER FABRİKASI’NDA BULUŞTU
17 Ekim 2016
TürkTraktör, Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü Erenler Fabrikası’nda düzenlediği özel bir etkinlikle kutladı. TürkTraktör’lü kadın çalışanlar, kadın çiftçileri ve ailelerini bu anlamlı günde ağırlayarak “tarımda güçlü sinerji”nın güzel bir örneğini yaşadılar. Sakarya – 15 Ekim 2016- Türk otomotiv sektörünün halen faaliyetteki en köklü üreticisiTürkTraktör; 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutlamak üzere kadın çiftçileri,Erenler’deki fabrikasında ağırladı.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

 

Tarım sektörünün gelişimine kadın çiftçiler tarlada ürettikleriyle TürkTraktör’lü kadınlar ise ürettiği traktör ve ekipmanlarla katkı sağlayanlar olarak bir araya geldiler. Tarımda kadın gücü’nün hissedildiği bir gün yaşandı.

TürkTraktör, Dünya Kadın Çiftçiler Günü programı kapsamında önce tüm katılımcılara Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda kısa bir eğitim verdi. Kadın iş gücünün hem ülkemizde hem de dünyadaki öneminin vurgulandığı eğitimde, değişen dünya şartlarıyla birlikte kadınların her sektörde ve her kademedeki yeri ve önemi vurgulandı. Sonrasında TürkTraktör’ün farklı kademelerde ve bölümlerde görev alan kadın çalışanları konuklarını fabrika gezisi yaptırarak, çalışma ortamlarını ve ürettikleri traktörleri göstererek sohbet etme fırsatını yakaladılar.

TürkTraktör, Dünya Kadın Çiftçiler Günü kutlamasında kadın çiftçilere aynı zamanda oldukça ilgi çeken güvenli sürüş teknikleri eğitimi de sundu. Uzmanlar tarafından verilen teknik eğitimin ardından kadın çiftçiler, traktörlere binerek öğrendiklerini pratik eğitimi uzmanlarla birlikte yaptılar. Etkinlik yapılan eğlenceli tiyatro gösterisi ile son buldu.

Kadın iş gücü ülke ekonomilerinin ayrılmaz bir parçası

Etkinlikte bir konuşma yapan TürkTraktör İnsan Kaynakları Direktörü Osman Özdemir ülke ekonomilerinin gelişiminde kadın iş gücünün gün geçtikçe daha çok önem kazandığına dikkat çerek şunları söyledi: “Türkiye, tarımsal milli gelir açısından dünyada7., Avrupa’da ise 1. sıraya yükseldi. Ülkemizde tarımın güçlenmesi; ekonomimizin büyümesinde önemli bir yere sahip. Bu kapsamda da, güvenilir ürünlerle birlikte sağlıklı nesiller yetiştirmek istiyorsak; Türkiye’de tarımın güçlenmesi için kadın-erkek hep beraber çalışmalıyız.

Bu yaklaşımla iki farklı eğitimi de programa dahil ettiklerini vurgulayan Özdemir;“Toplumsal cinsiyet eşitliği konulu eğitimimizde katılımcılarımıza kadın iş gücünün ekonomiye dahil edilmesinin önemi ve bu sürecin beraberinde getirdiği önemli değişimi anlattık. Tarımın baş ekipmanı olan traktörün doğru kullanımını iş sağlığı ve güvenliği açısından önemsediğimiz için de programımıza Güvenli Traktör Sürüş eğitimimizi dahil ettik. Bu programımız kapsamında, çiftçi kadınlarımız TürkTraktörlü kadın çalışanlarımızla beraber eğitim almanın yanı sıra birlikte eğlenceli zaman geçirme fırsatı da buldular.”

Tarlada ve üretim sektöründe çalışan kadınların yarattığı güçlü sinerji, tarımının gelişimine önemli katkı sağlıyor

Osman Özdemir tarımın geliştirilmesinde kadın gücünün sektöre dahil edilmesinin önemini ise şöyle açıkladı: “Kadınlarımız ister tarlada isterse de fabrikalarda ülkemizde tarımın gelişimi için aralıksız olarak çalışıyorlar. Kadınlarımızın bu gayretlerini desteklemek adına, sosyal sorumluluk projemiz olarak “Filizlerin Mucizeleri”ni hayata geçirmekteyiz. Bu proje kapsamında kadın istihdamının arttırılması, kadınlarımızın her meslek ve statüde varlıklarını ve sürdürülebilirliklerini sağlamaları için önemli çalışmalara başladık.”

Kadınların traktör kullanım trendini Türkiye genelinde yaptığımız anketlerle takip ediyoruz

Konuşması sırasında TürkTraktör’ün çağrı merkezi tarafından gerçekleştirilen kısa bir anketin sonuçlarına da değinen Osman Özdemir; “Müşterilerimiz arasında traktörlerimizi kullanan kadınların oranı %25 ve yaş ortalaması ise 34. Traktör ehliyeti olan kadınlarımızın ortalama oranı ise %25. Bu sonuçların umut verici olduğunu düşünüyor; bu oranların önümüzdeki yıllarda daha da artması için kadınlarımıza olan desteğimizi sadece ürettiğimiz traktörlerle değil; verdiğimiz eğitimlerle sağlamayı hedefliyoruz.”

Osman Özdemir konuşmasının sonunda Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutlarken; etkinliğin kısa bir değerlendirmesini de yaparak sözlerini şöyle tamamladı: “Bugünkü etkinliğimiz ile kadın çalışanlarımız ürettikleri ürünlerin kimlere ve nasıl hizmet ettiğini daha iyi görürken; kadın çiftçilerimiz 62 yıldır aralıksız üretim yapan firmamızın yeni fabrikasını görme fırsatını buldular, kadın çalışanlarımız ile bir araya geldiler. Böylece bizler ve konuklarımız tarımda kadınların yarattığı bu güçlü sinerjinin, ülke tarımının gelişimine ve ekonomimizin büyümesine nasıl ciddi bir katkı sağladığını yaşayarak gördüler. Kadın istihdamı toplumsal kalkınmanın anahtardır ve biz de her seviyede kadın istihdamını destekliyoruz. Traktörü üreten kadınlarımız ile tarımda emeğini ortaya koyan kadınlarımızın buluşması da bu açıdan çok anlamlı. Biz de böyle bir deneyime, bu etkinliğimizle vesile oduğumuz için çok mutluyuz. Hem kadın çiftçilerimize hem de kadın çalışanlarımıza, tarımımızın gelişmesinde yarattıkları katma değer için tekrar teşekkür ediyoruz.”

 

TürkTraktör Hakkında

 

Türkiye otomotiv sanayinin halen faaliyette olan ilk üreticisi olarak 1954 yılında faaliyete geçen TürkTraktör, bugün Avrupa’nın en büyük traktör üreticileri arasında yer almaktadır. TürkTraktör’ün 1955 yılında 815 adet olan yıllık üretim adedi, 2015 yılı sonunda 47.000 adedi aşkın durumdadır. Türkiye'de kesintisiz 9 yıldır pazar lideri olan TürkTraktör, bugüne kadar toplam 130’un üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirmiştir. Koç Topluluğu ile dünyanın en büyük traktör üreticilerinden CNHI'in ortak olduğu şirketin hisselerinin yüzde 25’i BIST’de işlem görmektedir. Şirketin ikinci üretim tesisi TürkTraktör Erenler fabrikası, Haziran 2014 itibariyle üretime başlamıştır. TürkTraktör; Case IH, New Holland ve Steyr marka traktör üretimi, ziraat ekipmanları ve iş makineleri distribütörlüğünün yanı sıra; New Holland TDD serisi ve Case IH JX seri traktörlerin dünyadaki tek tasarım ve ana üretim merkezi, Utility Light seri traktör ve transmisyonların dünyadaki tek üretim merkezi, TDD serisi transmisyonlar için dünyadaki ana mühendislik ve üretim merkezi S8000 seri motorların ana üretim merkezidir. Ankara ve Erenler’de bulunan Türk Traktör tesislerinde 3 bini aşkın kişi çalışmaktadır. "Bugün ve gelecekte modern tarıma yön veren şirket olmak" ilkesiyle hareket eden TürkTraktör, ülkemizin tarım ekonomisinde verimliliğin en büyük destekçisi ve 60 yılı aşkın deneyimiyle, kırsal nüfusumuzun refahını artıran gerçek bir dosttur.Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer Tarım Haberleri

Başlık Tarih
 
RUSYA’NIN MİLLİ TARIM HAMLESİ TÜRKİYE’Yİ NASIL ETKİLEYECEK?12 Nisan 2017
BAKANLIK 2016 YILINDA MUĞLA’DA 11,2 MİLYON ADET FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDU…09 Şubat 2017
Muğla Apiterapi Merkezi Olmayı Hedefliyor01 Şubat 2017
KARAYİĞİT FUARI DEĞERLENDİRDİ27 Ocak 2017
Genç Çiftçilerin Yüzü Güldü04 Ocak 2017
“YERLİ ÜRÜNLER DAHA GÜÇLÜ DESTEKLENMELİ”12 Aralık 2016
Inventis Tam Buğday Miksi ile ekmekler artık tam tadında08 Aralık 2016
TÜRKTRAKTÖR MODERN TARIM UYGULAMALARINI TRAKTÖR BAĞIŞIYLA DESTEKLİYOR06 Aralık 2016
Ege’de tarım ürünleri ihracatı yüz güldürüyor06 Aralık 2016
Kiraz ve Üzüm İhracatçıları Kurumsallaşma ve Yalın Yönetim Check-Up’ından Geçti30 Kasım 2016
Muğla Organik Tarım Konusunda Panel Düzenledi.21 Kasım 2016
Uluslararası Adana Tarım Fuarında Muhteşem Final…21 Kasım 2016
Dalaman'dan Kıbrıs'a Tohum ihracatı08 Kasım 2016
EİB’den Ekim ayında 960 milyon dolarlık ihracat03 Kasım 2016
Muğla’da Yüzde Elli Hibe Desteğine İlgi Büyük.01 Kasım 2016
Milas, Genç Çiftçi Projelerini Uygulamaya Başladı27 Ekim 2016
Muğla Büyükşehir Belediyesinden Meyve Üreticilerine Destek 25 Ekim 2016
İl Müdürü Ekici’den Kırsal Kalkınma Destekleri Hakkında Basın Açıklaması22 Ekim 2016
İl Müdürü Ekici’den Kırsal Kalkınma Destekleri Hakkında Basın Açıklaması22 Ekim 2016
Ormanda Keçilere Arı Tülü Önlem13 Ekim 2016
Ot Yem Tarladan, Et Süt Muğla’dan12 Ekim 2016
Yeni yönetim kurulundan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e ziyaret07 Eylül 2016
Tematik Gençlik Kampı17 Ağustos 2016
Muğla’da Tarımda Girişimcilik Her Geçen Gün Güç Kazanıyor23 Haziran 2016
6 BİN 500 ADET BADEM FİDANI TOPRAKLA BULUŞTU…16 Haziran 2016
İl Müdürü Nazif Ekici Toprak Bayramını Kutladı16 Haziran 2016
Ula'nın Sarımsağı ve Kirazı Şenlikte Buluştu06 Haziran 2016
Vali Çiçek “Çiftçimin alın teri değerlidir”23 Ocak 2016
Yerel tohumun önemi anlatıldı20 Aralık 2015
YAŞ SEBZE ÜRETİCİSİNİN HALİ NE OLACAK?18 Aralık 2015
UÇAK KRİZİ TARIM KRİZİNE DÖNÜŞTÜ15 Aralık 2015
TARIMDA GÜÇLÜ KADINLAR PROJESİ RÖPORTAJLARI BÜYÜKŞEHİR LYKİA HABER GAZETESİNDE BAŞLADI15 Aralık 2015
ORTACA ZİRAAT ODASI RÖPORTAJI12 Aralık 2015
DEVLET ORTACA’LI ÇİFTİNİN ZARARINI KARŞILANACAK MI?12 Aralık 2015
ADANA TARIM FUARI’NDA GÖZLER CASE IH’İN YEPYENİ ‘YERLİ BAHÇE TRAKTÖRÜ’ JXB SERİSİ ÜZERİNDEYDİ18 Kasım 2015
Yatağan Çiftçisi Zeytin yağlarında Duyusal Analiz Yaptı…13 Kasım 2015
Kadın Çiftçiler Tıbbi Bitkilerle Şifa Dağıtacak.09 Ekim 2015
Büyükşehir’den Üreticiye Eğitim Kitabı31 Ağustos 2015
15 YIL SONRA TARIMI TEKRAR CANLANDIRDI23 Ağustos 2015
Kanser ve Çölyak hastalığına faydalı Karabuğday tarla günü yapıldı.20 Ağustos 2015
Patates Verimi, Üreticinin Yüzünü Güldürdü12 Ağustos 2015
“Benim Bahçem Benim Tarlam” 01 Ağustos 2015
Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan “Tarımsal üretim arttı, fiyatlar inişe geçiyor”18 Temmuz 2015
Çocuklar, Tarım Kampında Hem Eğlendi Hem Öğrendi14 Haziran 2015
’Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Duyuru07 Mayıs 2015
EGE İHRACATINI TARIM AYAKTA TUTTU04 Mayıs 2015

Anasayfa | Bodrum Belediyesi
Flaş Haber : Muğla’da gayrimenkule Dair Her şey sloganı ile yola çıktık.
CH
UA-49233593-1